Németország az erfurti áldozatokra emlékezett

Egész Németországban megemlékeztek hétfőn délelőtt a múlt heti erfurti tragédia áldozatairól. A türingiai város Gutenberg Gimnáziumában egy kicsapott diák pénteken ámokfutást rendezett, lőfegyverrel megölt 13 tanárt, két diákot és egy rendőrt, majd öngyilkos lett.


Egész Németországban megemlékeztek hétfőn délelőtt a múlt heti erfurti tragédia áldozatairól. A türingiai város Gutenberg Gimnáziumában egy kicsapott diák pénteken ámokfutást rendezett, lőfegyverrel megölt 13 tanárt, két diákot és egy rendőrt, majd öngyilkos lett.


Hétfőn 11 óra 5 perckor - ebben az időpontban riasztotta a gimnázium pedellusa pénteken a rendőrséget - számtalan német iskolában és közintézményben egy percre megállt az élet. A diákok, tanáraik, valamint az alkalmazottak néma csenddel emlékeztek a véres tragédia áldozataira.




A Gutenberg Gimnázium tanulói hétfőn reggel iskolájuk előtt gyülekeztek, az épületbe azonban nem léptek be. A gimnázium bizonytalan időre zárva marad: az épületben a rendőrök tovább folytatják a nyomok biztosítását, az ámokfutás és a körülmények pontos rekonstrukciója érdekében. A tanulókat erre az időre a városházán helyezik el, ahol pszichológusok segítenek nekik a traumatikus élmény feldolgozásában. Az oktatás folytatása azért is nehézségekbe ütközik, mert a Gutenberg gimnázium tanárainak egynegyede áldozatul esett a lövöldözésnek. Az iskolát várhatóan csak a nyári szünidő után nyitják meg újra.

A tettes figyelmeztetett



A tettes az ámokfutás előtti napon többeket óva intett attól, hogy pénteken ott legyenek a gimnáziumban - közölte hétfőn a ZDF televízióban az erfurti rendőrség szóvivője. Ez is megerősíti azt a föltevést, hogy a 19 éves Robert Steinha:user megfontoltan, tudatosan készült a leszámolásra volt tanáraival. A két diák áldozat - egy fiú és egy lány - a rendőrség szerint minden bizonnyal véletlenül halt meg. Akkor kaptak halálos lövést, amikor a tettes belelőtt egy zárt ajtóba, amely mögött több diák tartózkodott.




A szövetségi belügyminiszter szerint fontolóra kellene venni a fegyvertartás korhatárának fölemelését. Otto Schily a ZDF televízió hétfői magazinműsorában emlékeztetett arra, hogy a német polgári jog 18 éves kortól tekinti nagykorúnak az állampolgárokat (így azok passzív és aktív választójoggal is rendelkeznek). A büntetőjog szempontjából azonban a 18. és 21. életév közötti személyek még nem számítanak felnőttnek (hivatalos megnevezésük: heranwachsend, azaz felnövekvő), és többnyire a fiatalkorúakra vonatkozó elbírálás alá esnek. "Meg kellene vizsgálni, vajon nem volna-e célszerű a fegyverhez jutás korhatárát nem a nagykorúság eléréséhez, hanem a 21. életév betöltéséhez kötni" - fogalmazott a belügyminiszter a ZDF televízióban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?