Nem kegyelmez a Kreml

Oroszországban nagy hagyománya van a koncepciós pereknek. A sztálini korszakban igazi színjátékká aljasultak a futószalagon gyártott perek, amelyek során a „vádlottak” vallomását tartalmazó hivatalos iratokat esetenként a hosszú kényszermunkára vagy halálra ítéltek vércseppjei pöttyözték.

Oroszországban nagy hagyománya van a koncepciós pereknek. A sztálini korszakban igazi színjátékká aljasultak a futószalagon gyártott perek, amelyek során a „vádlottak” vallomását tartalmazó hivatalos iratokat esetenként a hosszú kényszermunkára vagy halálra ítéltek vércseppjei pöttyözték. A sajátságos orosz igazságszolgáltatás, Visinszkij vérbírósága mára némi demokratikus mázt vett magára, a módszerek kifinomultak, ám a lényeg nem változott. Mihail Hodorkovszkij és Platon Lebegyed Jukosz-vezérek pere ugyan nélkülözte a testi fenyítést, de a lélektani terrort, a vádlottak vasketrecbe zárását, a direkt érthetetlen hadarással felolvasott vádiratot és a részrehajló bíróságot már nem. Nem vitás, a Komszomol funkcionáriusként kezdő, majd még a gorbacsovi korszakban bankot alapító Hodorkovszkij a 90-es évek első felének zűrzavaros időszakában vitatható módon jutott a később birodalommá kiépített Jukosz olajtársaság részvényeinek többségéhez. Azonban az évek során a céget korszerűsítette, fejlesztette, aranytojást tojó tyúkká varázsolta, és az átláthatóságát azzal biztosította, hogy a társaságot bevitte a New York-i tőzsdére. Azaz az orosz viszonyokra jellemző szürke zónából fokozatosan a nyugati mércével mérhető, normális közegbe vezette a nemzetközi pozíciókkal rendelkező vállalatot. Az időközben 15 milliárd dolláros vagyonra szert tevő Hodorkovszkij ott követte el a hibát, hogy 2003-ban beleártotta magát a politikába, és Vlagyimir Putyin elnök ellenzékét kezdte el támogatni. A demokrácia karikatúrájaként működő Oroszországban ez egyelőre kockázatos dolog, mivel Putyin KGB-s reflexekkel reagál a neki nem tetsző fejleményekre. A Kremlben minden nagyvállalkozóról vezetett dossziét ilyenkor csak elő kell venni, és máris kész a vádirat. Vagyis nem az a gond, hogy esetleg Hodorkovszkij túlságosan megtollasodott, hiszen akkor a londoni Chelsea futballcsapatot mint játékszert kezelő, a Csukcs-félszigeten Boeing repülőgépének magán-leszállópályát építő Roman Abramovics is menten börtönbe kerülhetne. A Jukosz-vezér 9 évi büntetése azért is több a vártnál, mert ha netán ezt megfeleznék, még akkor is a rácsok mögött ülne a 2007-es parlamenti és a 2008-as elnökválasztás idején. Putyin megmutatta, nem tűr semminemű ellentmondást, és még az sem zavarja, hogy a korábban 40 milliárd dollárt érő Jukosz értéke 2 milliárdra olvadt. Ehhez képest a cég által állítólag be nem fizetett adó aprópénznek számít. Az orosz cég fénykorában megvásárolta a stratégiai fontosságú Transpetrol 49 százalékát, amely a Barátság kőolajvezetéket üzemelteti. Most Szlovákiának főhet a feje, hogy ebben a káoszban miként szerezze vissza a részvénycsomagot. De ez már egy másik történet.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?