Nem hisznek a SIS-nek

A kormány tegnapelőtt nem tett eleget a SIS kérésének és nem hozott olyan döntést, amellyel a parlamentben már második olvasatba juttatott, a titkosszolgálatokról szóló törvényt módosító indítványt elítélte volna.

A kormány tegnapelőtt nem tett eleget a SIS kérésének és nem hozott olyan döntést, amellyel a parlamentben már második olvasatba juttatott, a titkosszolgálatokról szóló törvényt módosító indítványt elítélte volna. A kormánypárti képviselők a módosítással arra törekszenek, hogy a SIS ne alkalmazhasson újságírókat, s a titkos ügynökök munkájuk során ne állíthassák magukról, hogy a médiának dolgoznak. Szlovákiában a SIS már megalakulása óta komoly ellenérzéseket váltott ki a politikusok és a lakosság többségében, s a mai napig még a Lexa éra árnyéka borul rá. A titkosszolgálat bár valamilyen szinten nyilván folyamatosan teljesíti törvényben foglalt feladatait, pozitív híreket ritkán juttat el a közvéleményhez. Talán ez így még rendben is volna, hiszen egy titkosszolgálatnak nem az a feladata, hogy a rendőrséghez hasonlóan minden sikeres akció után sajtóközleményben tudassa tettét. A negatívumokat és a problémákat, az eltussolt akciókat viszont elég gyorsan megszellőzteti a sajtó. Talán részben emiatt vágyik a SIS arra, hogy joga legyen újságírókat alkalmazni, hiszen egyrészt a média az ő számára is használható információkkal rendelkezhet, másrészt egy-egy beépített ügynökön keresztül a saját renoméján is javíthat a megjelenő cikkek révén, sőt pont az ilyen kettős alkalmazásban lévő újságírók szellőztethetnek meg olyan ügyeket, melyekben a SIS már nem tud továbbjutni, de fontosnak tartja nyilvánosságra hozásukat. A három koalíciós partnert nyilván az elmúlt egy-két év tapasztalata is hajtja. A legemlékezetesebb újságírós botrány Peter Tóth nevéhez fűződik, a Sme egykori főmunkatársáról csak utólag derült ki, hogy még SIS-esként is írt a lapba; később a Národná obroda munkatársaként már a kémelhárítást irányította. Közben a belügyminiszterrel, Vladimír Palkóval került összetűzésbe, amikor névtelen feljelentést tett ellene. Pavol Rusko is emlékszik olyan esetre, hogy valamelyik markízás munkatársa egyben a SIS-nek is dolgozott, de őt inkább a tavalyelőtti lehallgatási botrányának tapasztalatai vezérlik, hogy a lehető legkevesebb jogkört hagyjanak a SIS-nél. A kormányban a SIS-t egyedül csak az SDKÚ-s miniszterek támogatták; Juraj Liška védelmi miniszter azzal érvelt, hogy ő már egy átfogóbb módosítást készít, s ebbe hajlandó belevenni a partnerek javaslatát is. Ezzel a többiek egyáltalán nincsenek megelégedve, hisz valószínűleg semmivel sem tudnak többet arról, mi történik Ladislav Pittner birodalmában, mint mondjuk két évvel korábban, s a lehallgatási botrány sem zárult még le.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?