Lassan nincs olyan ember, akinek ne lenne daganatos beteg családtagja, barátja, ismerőse, munkatársa. És olyan se, aki ne próbálkozott volna valami csodagyógyszerrel, „bevált” termékkel, kerül, amibe kerül.
Nárcisz nap – ez a reklám helye?
Szlovákiában 15 évvel ezelőtt a Rákellenes Liga vállalta fel a rákellenes küzdelem „élharcosának” szerepét, idén már kilencedik alkalommal szervezi az adománygyűjtő nárcisznapot. Tudni lehetett, hogy az országos mozgalommá nőtt nárcisznap lebonyolítása temérdek munkát követel, és támogatók nélkül aligha lehet sikeres. A liga az adománygyűjtésben jártas országok gyakorlatát követve együttműködésre szólította fel a sikeres, nyereséges cégeket. Hiszen külföldön azok egymással versenyezve pályáznak arra, hogy társszervezők lehessenek. Ismert bankok, neves vállalatok segítik a nemzetközi rákellenes ligákat.
De mert Szlovákiában élünk, a helyzet merőben más. A Liga fennállása óta vezetői most először „borították ki a bilit”, elmondták a nárcisznap hátterében meghúzódó alantas szándékokat. Hiába szólították meg a gazdag támogatókat, idén 166 vállalatot, bankot stb., többnyire válaszra sem méltatták őket, emellett tizenöt elutasító választ kaptak. Az országban megtelepedett 45 gyógyszergyártó társaság közül – noha szinte valamennyi forgalmaz onkológiai gyógyszereket is – csupán egy mondott igent. Milyen furcsa: nem a sokáig hazai gyógyszergyártóként a minisztérium által agyondicsért társaság sietett a Liga segítségére, hanem az amerikai Pfizer. Képviselője nem tagadta, megtiszteltetés számukra, hogy a filantróp tervezet részesei lehetnek! Ha nem volna annyira szomorú, akár derülhetnénk is egy cég „agyrémén”, amely akkor lett volna hajlandó társulni a Ligával, s főtámogatóként adni 500 ezer koronát, ha az idei nárcisz nap kék-fehér színekben tündökölne!
Eva Siracká a Rákellenes Liga elnöknője szerint a gazdag cégek szinte kivétel nélkül üzleti érdekeiket akarták érvényesíteni, reklámcélokra felhasználni a nárcisznapot. – Nem tisztességes, hogy vannak olyanok, akik hasznot akarnak húzni az elesettek szenvedéséből – jelentette ki. Az Európai Unió tervei alapján 2015-ig húsz százalékkal kellene csökkenteni a rákban elhunyt emberek számát, ám ehhez nem csupán nagyobb összefogásra, hanem több pénzre is szükség lesz. Igaz, eddig évről évre több pénz gyűlt össze az adományokból, ám a tavalyi 15 396 102 koronát nem lesz könnyű túlszárnyalni. Ugyanakkor, ha az emberek a szupersztár versenyzőire hétről hétre közel 600 ezer telefonos szavazatot adnak le, talán lesz bennük hajlandóság a nárcisznap támogatására is.
Az adományok összege
Év összeg
1997 420 000
1998 1 100 000
1999 3 534 533
2000 6 698 579
2001 9 525 383
2002 10 668 495
2003 13 843 925
2004 15 396 102
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.