Nagy halottak – nagy temetések

II. János Pál pápának a római Szent Péter téren tartott temetése a történelem, de legalábbis az utóbbi 57 év legnagyobb szabású gyászszertartásainak egyike volt.

1948 óta az alábbi hasonló nagyszabású temetéseket tartjuk nyilván:

2005. február 14. – Több százezer libanoni és számos külföldi küldöttség vett búcsút Bejrútban a Mártírok terén a meggyilkolt Rafik Hariri miniszterelnöktől.

2004. november 12. – A palesztinai Ramallahban számos, főleg az arab világból érkezett hivatalos küldöttség részvételével búcsúztatták Jasszer Arafat elnököt.

2004. július 10. – Bécsben mintegy 30 államfő kísérte utolsó útjára Thomas Klestil elnököt, aki röviddel megbízatásának lejárta előtt hunyt el.

1999. július 25. – A világ minden részéből összejöttek államfők Rabatban II. Hasszán marokkói király temetésére. A 40 állam- és kormányfő soraiban ott volt Bill Clinton, Jaques Chirac és Ehud Barak.

1999. február 8. – Negyven állam- és kormányfő vett részt Husszein jordániai király temetésén.

1997. szeptember 6. – Londonban kétmilliós tömeg sorfala közt haladt el a tragikusan elhunyt Diana temetkezési menete.

1997 szeptemberében Kalkuttában több mint egymillióan vettek részt a Nobel-békedíjjal kitüntetett Teréz anya búcsúztatásán.

1996. január 11. – Csaknem 100 állam képviseltette magát legmagasabb szinten Francois Mitterrand volt francia köztársa-sági elnök temetésén és a párizsi Notre-Dame-ban celebrált gyászmisén. Ott volt Borisz Jelcin, Jasszer Arafat, Simon Peresz, Fidel Castro és Helmut Kohl is.

1995. november 6. – Izraelben az ország addigi legnagyobb gyászszertartásával vettek végső búcsút a meggyilkolt Jichak Rabin miniszterelnöktől több mint negyven állam magas rangú politikusainak jelenlétében.

1989. június 6. – Teheránban mintegy ötmillióan vettek részt Khomeini ajatollah búcsúztatásán.

1989. február 24. – 163 országból érkezett magas rangú személyiségek – köztük 54 államfő, 23 alelnök, 12 kormányfő és több uralkodóház 13 tagja – vettek búcsút Hirohito japán császártól Tokióban.

1984. június 13. – Rómában egymilliónál több gyászoló és ötven országból érkezett hivatalos küldöttség búcsúztatta az agyvérzésben elhunyt Enrico Berlinguert, az Olasz Kommunista Párt elnökét.

1976. szeptember 18. – Másfél millióan búcsúztatták Pekingben Mao Ce-tungot, a Kínai Kommunista Párt elnökét.

1970 novemberében Párizsban több mint 50 államfő volt jelen Charles de Gaulle tábornok, volt köztársasági elnök notre-dame-i gyászmiséjén.

1970. október 1. – Kairóban az arab világ minden részéből érkezett mintegy nyolc millió gyászoló búcsúztatta Abdel Nasszer egyiptomi elnököt. Más arab metropolisokban, Bejrútban, Damaszkuszban, Bagdadban és Algírban is zsúfolásig megteltek a mecsetek.

1965 januárjában Londonban számos állam- és kormányfő búcsúztatta Sir Winston Churchill egykori brit kormányfőt.

1963. november 25. – A Dallasban meggyilkolt John F. Kennedy amerikai elnök gyászszertartásán a világ minden részéből érkezett uralkodók és kormányfők vettek részt.

1953. március 9. – Moszkvában, a Vörös téren a Lenin-mauzóleumban elhelyezték Sztálin szovjet diktátor bebalzsamozott holttestét, becslések szerint mintegy másfél millió ember jelenlétében.

1948. január 31. – Százezrek jelenlétében elhamvasztották Mahatma Gandhi földi maradványait, és hamvait a Gangesz folyóba szórták.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?