Eltelik pár nap, jó néhány ajtócsapkodással színesítve, míg lenyugszanak a kedélyek. Végül a férjnek sikerül elmagyaráznia az asszonynak, hogy egy zsarolóvírusos támadás áldozata, a videót a mesterséges intelligenciával készítették – még a hangja is stimmel, sőt az arcán lévő anyajegy is pontosan ott van, ahol valójában is, de néhány részlet azért árulkodik, például, hogy a kézfeje inkább lábhoz hasonlít, így a feleség is megnyugodhat. Egyelőre még nem sikerült tökéletesre a videó, de csak idő kérdése, amikor már nem lesz az a meggyanúsított férj, aki ki tudja majd magyarázni magát egy ilyen esetben…
Egyre több a zsarolóvírusos támadás a világban, köztük hazánkban is, és aki azt hiszi, hogy nem érintett, az nagyot téved. Előbb vagy utóbb mindenkit elérnek az online bűnözők, a módszerek pedig egyre kifinomultabbak, elég egy óvatlan pillanat, és máris az áldozatok között találjuk magunkat. Csomag érkezett, vagy a fentihez hasonló zsaroló videó, esetleg a számítógépen, okostelefonon tárolt adatokat zárolják, telefonos átverések, kriptovalutás tőzsdézésnek eladott, valójában piramisjáték-szerű, unokázós csalások történnek...
A Microsoft adatai szerint egyetlen év alatt csaknem háromszorosan emelkedett a zsarolóvírusos támadások száma. A jelentés szerint napi 600 milliószor (!) éri támadás a felhasználókat. A támadások első körében továbbra is a pszichológiai hadviselés jelenti az első fázist, például a manipuláció. És a bűnözők mind gyakrabban hívják segítségül a mesterséges intelligenciát, ezzel akár a hangot is utánozni tudják, vagy szexuális tartalmú videót is tudnak készíteni a nyilvánosan elérhető képeket manipulálva, így szinte tökéletes a támadás. A lebukás veszélye pedig minimális, sajnos a bűnüldőző szervek nehezen tudják azonosítani a távoli országokból érkező támadásokat, bűnözői hálózatokat. Ahogy a Microsoft jelentése írja, a kínai hackerek előszeretettel generálnak képeket az MI segítségével, az oroszok pedig a hangátalakításra, -utánzásra szakosodtak. Persze, a felhasználók, a későbbi áldozatok is hibáznak, hiszen most még az esetek többségében megannyi figyelmeztető jel van, sokan elhiszik, hogy az Irakban szolgáló katona, a dubaji herceg valóban szerelmes belé, és mesés gazdasgág vár rá, már csak néhány ezer meg tíz-, esetleg százezer eurót kell utalni, és eljön az életük végéig tartó boldog szerelem. Nem árulok el nagy titkot: nem jön el, cserébe az utalt pénznek is búcsút inthetnek…
Még van egy kis kapaszkodó, ahogy a Microsoft is írja: a kibervédelmi eszközök tárházába is felveszik a mesterséges intelligenciát, hogy sokkal gyorsabban tudja azonosítani a rosszindulatú támadásokat. De mint tudjuk, a bűnözők mindig egy lépéssel előrébb vannak…
Nekünk pedig nem marad hátra más, mint a folyamatos gyanakvás, rettegés, hogy mikor érnek utol az online bűnözők… És hiába a tökéletesség látszata, a szexvideón még a férj nemi szerve is valósághű (mondjuk kérdés, honnan tudja azt a mesterséges intelligencia, hoppá!), attól még nem feltétlenül igaz. Olyan ez, mint egy modern pornó, csak itt most nem az keres vele, aki a testét árulja… És előbb vagy utóbb, ilyen vagy olyan formában mindenki áldozat, de legalább célpont lesz… Csapó!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.