<p>Őrségváltás Amerikában: pénteken egy karakteres államfő távozott az Egyesült Államok éléről és átadta a helyét egy másik, hasonlóan karakteres, de nagyon ellentmondásos megítélésű személynek.</p>
Mit várjunk Trumptól?
Barack Obama megítélése túlnyomóan semleges vagy pozitív, sokan még azok közül is ki vannak békülve vele, akik az Egyesült Államok politikájával nem feltétlenül. Vele ellentétben Donald Trump az egyik legmegosztóbb politikus, vagy szélsőségesen szeretik, vagy utálják, és mindenképpen várnak tőle valamit. Sokat olvastunk róla a vagyonától kezdve a botrányokig, ugyanakkor azt nem tudni, hogy miként befolyásolhatja közvetlenül a régiónkat – ahogyan elődje, Obama politikájának hatása is csak közvetve jelentkezett.
Az USA ténykedése a nyugati világrend egyik alapját jelenti, még akkor is, ha ezt nem feltétlenül tudatosítjuk. Az ország és az ahhoz kötődő intézmények, fejlemények alapvető igazodási pontnak számítanak, mind kulturálisan, mind a biztonságpolitikát tekintve, mind pedig gazda-ságilag. Nyugatról érkezik a befektetők túlnyomó része, nyugati országoktól függ Szlovákia és Magyarország területi biztonsága, nyugati alapelvek alapján állunk hozzá a szabad véleménynyilvánításhoz és a közösségi kérdésekhez, nyugati filmek formálják az ízlésvilágunkat, de nem véletlen, hogy ha valaki jobb életet és érvényesülést keres, akkor nem keletre, hanem nyugatra vándorol. Ez az állapot jobbára független attól, hogy éppen ki az Amerikai Egyesült Államok elnöke. Azért jobbára, mert Donald Trump a minket is érintő nyilatkozataiban folyamatosan arra utal, hogy több fontos témában, például a NATO szerepvállalását tekintve is szívesen elengedné a kisebb államok kezét.
Eleve kérdéses, mennyire vehetjük komolyan Trump a világrend megbontásáról és az amerikai bezárkózásról szóló nyilatkozatait. Az új elnökkel nem az a legnagyobb probléma, hogy mit gondol a világról, hanem az, hogy soha nem képes összefüggő és logikus gondolatfutamokat megfogalmazni, és nem szokása a tanácsadóira hallgatni. Kína, Oroszország és az európai érdekszféra viszonylatában is könnyen megtörténhet, hogy Trump homlokegyenest ellenkező nézeteket kezd el hangoztatni, amint valaki elmagyarázza neki, miért jó az Egyesült Államoknak a régióbeli jelenlét. Érdemes kivárni, mikor jön el ez a pillanat.
Az érdekszférák átrendeződésének másik gátja, hogy az amerikai elnökön túl rengeteg más szereplő – cégek, vállalatok, érdekcsoportok – ténykednek a régióban, s nem távoznak egyik pillanatról a másikra. Még akkor sem, ha Barack Obama elnökségének egyik kevéssé elemzett mellékhatásaként az amerikai kivonulás a régióból érezhető és most is zajlik. Egyszerűen vannak számukra sokkal fontosabb térségek.
Az Egyesült Államok és Trump nem is feltétlenül az intézkedéseivel okozza majd a legnagyobb problémákat tájainkon, hanem azzal, hogy – mint arról korábban szó volt – a Nyugat kulturális igazodási pont. Amerikára oda kell figyelni, Trump kijelentései pedig minél jobban elfogadottá válnak, annál szélsőségesebbé tehetik a politikai nyelvezetet. A jelenlegi ideges közhangulatban erre van a legkevésbé szükség.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.