Mire (is) jó az EU

<p>A távközlési vállalatok nem egy kelet-európai kormányzat szemében az ördögtől való kategóriába tartoznak: a szuperprofit kifejezést nem a közgazdaságtan, a politikai osztály honosította meg.</p>

Fico vagy Orbán egyaránt szívesen mutogat ezen vállalatokra, esetenként különadók lépnek érvénybe, ami, persze, soha nem old meg semmit. A szuperprofitoknak utánanézve gyakran vagyunk tanúi annak, hogy az adott szegmensben (van ez így pl. a bankoknál is) a nagy bevétel nem a tisztességes piaci verseny vagy a komoly minőség eredménye. Nem. Mindenféle díj, pótdíj, regisztrációs díj, tranzakciós díj vagy roamingdíj hozza a biztos bevételt, hiszen a szolgáltatást gyakran használjuk a piac pedig jóformán kihagyhatatlanná tette az így kereső cégeket az életünkből. A szuperprofit mögött mindemellett sokszor éppen az állami szabályozás hibás voltát, vagy éppen teljes hiányát látni. Így van ez a banki illetékeknél vagy a telekommunikációs díjszabásoknál is. A szolgáltatók pedig, nagyon szívesen meghagyják az adott díjat akkor is, amikor pl. a technológiák fejlődésével a díj indokolatlanná válik. Az Európai Bizottság éppen a piac telítettsége és a technológiai fejlődés okán azt szorgalmazza, szűnjenek meg az unión belüli piacon a roamingdíjak. Tudják, azok, amelyeket akkor kell fizetni, ha külföldön fölvesszük a telefont, az adatátviteli roamingdíjak még a végrehajtót is a nyakunkra hozhatják, mert egy lakásra való összeget lehet ám elfecsegni, elcsetelni, ha az ember gyermeke fegyelmezetlen. A roaming eltörlése egyúttal azt is jelentené, hogy a távközlési piacon gyakorlatilag megszűnnének a határok. Azaz az egyszeri felhasználó Pozsonyból Budapestre vagy Londonba ugyanúgy telefonálna, mint Somorjára, ha pedig ellátogatna prágai, netán müncheni ismerőseihez, vagy a horvát tengerparton áztatná a lábát, annyiért telefonozna, amennyiért a helyiek. Az uniót sok mindenért lehet és szabad is szidni. Sokszor azért szidjuk, mert valahogy elfelejtettük, hogy a vámhatárok, a pénzpiaci korlátok vagy az utazási korlátozások valaha mennyibe kerültek, s nekünk ma gondolnunk sem kell rájuk. Most újra itt van egy terület, amelyben az európai szabályozással a polgár járna jól, neki lenne olcsóbb ugyanaz a szolgáltatás. Mindenképp jobban járna, mint a különadók amolyan szankcionális bevezetésével, mert, mint tudjuk, az állam esetében nincs az a pénz, amit el ne tudna költeni, a különadót az egyszeri polgár állami fejlesztésben sehogyan sem érzi meg. Ezt a szabályozást viszont igen, méghozzá jelentősen. S most gondoljuk hozzá, mi történne, ha ilyen szabályozás érintené az egészségbiztosítás rendszerét is. Akkor látnánk csak igazán, mire jó egy politikai és gazdasági szövetség. Az egyszeri kommentátor általában figyelmeztet, szid, kifogásol, ez egyszer viszont arra mutathat rá: jó nekünk valamire ez az unió. A tisztelt olvasó is elégedettebb lenne, ha hetente ehhez hasonló javaslatokat ismertetne a sajtó. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?