A parlament által elfogadott kormányprogram legnagyobb hibájául ellenőrizhetetlenségét rótta fel az ellenzék. Állítja, hogy hemzseg az általánosságoktól, konkrétum alig van benne.
Minisztériumi huzat
A parlament által elfogadott kormányprogram legnagyobb hibájául ellenőrizhetetlenségét rótta fel az ellenzék. Állítja, hogy hemzseg az általánosságoktól, konkrétum alig van benne. Majd az állami költségvetés számai fejezik ki pontosan a kormányprogramban leszögezett egyértelmű reformcélokat – válaszolja erre a miniszterelnök. Figyelembe véve, hogy a kormány már bejelentette a megszorító intézkedéseket, általános a vélemény, hogy mégiscsak megnyugtatóbb lenne, ha számon kérhetőbb adatokat tartalmazna az új kormány programja. Lássuk tehát, mennyire van összhangban a kormányprogram kiemelt céljaival a jövő évi költségvetési tervezet, amelynek végső változatára ugyancsak a múlt héten bólintottak rá a kormánytagok. Senki sem kétli, hogy a megszorító intézkedésekre épülő büdzsé megszavazása előtt a parlamentben olyan törvénymódosításokat hajtanak végre, amelyek nélkül azonnal felborulna a költségvetési kiadások és bevételek viszonylagos egyensúlya. A törvénymódosítási sorozat már meg is kezdődött, a szavazógépezet olajozottan működik, így nem várható, hogy a költségvetés parlamenti vitája során esetleg enyhítenek valamit a januártól várható szociális megszorításokon. A lakosság kezdheti a takarékosabb háztartásvezetést, már amely családban még tudnak min spórolni. A jelzett áremeléseket a lakosság zöme már-már beletörődve fogadja, legfeljebb azon ütközik meg, hogy ugyanazok, akik a választások előtt még viszonylag bőkezűen osztogattak, most pirulás nélkül vonnak meg olyan juttatásokat, amelyekre maguk is rábólintottak. A kisember ismét megállapítja: a politika mindig is úri huncutság volt, és az is marad. A költségvetés-tervezetben azonban olyan meglepő tételek is vannak, amelyek semmiképpen sem egyeztethetők össze a kormánynak azzal a gyakran kinyilvánított szándékával, hogy mindent megtesz az olcsóbb államért. A tervezet számol például a képviselők, az államfő, a kormánytagok stb. fizetésének 5 százalékos valorizációjával. Takarékoskodási törekvéseknek itt tehát semmi jele, és az sem valószínű, hogy az ellenzék padsoraiból éppen e költségvetési tétel esetében tesznek majd módosítási (azaz lefaragási) javaslatot. A tervezet ezen kívül számos „érdekes” tételt tartalmaz. Köztük például a munka-, szociális és családügyi minisztérium épülete homlokzatának felújítására és ablakainak cseréjére szánt közel 109 milliót. E minisztériumban valóban „huzat” van, de átvitt értelemben. Megkérdőjelezhető – főképp a sürgősség szempontjából – a hivatalnoki, vasúti rendőrségi és hivatásos katonák részére szolgáló lakások építésére előirányzott 465 millió korona is. Az ilyen és ehhez hasonló tételek különösen szemet szúrnak olyan helyzetben, amikor a lakosság részére már kiadták a takarékossági jelszót.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.