Három évvel ezelőtt a kormány határozatot fogadott el a lelki egészség nemzeti programjának szükségességéről, ugyanis – úgy, mint más országokban – Szlovákiában is folyamatosan emelkedik a lelki betegek száma.
Ma a papír mindent elbír
A tervezet ugyan deklarálja a lelki betegségek megelőzését, ám a konkrét lépések, a preventív programok ismertetése elmarad. Noha az egészségügyi reform következményeként egyre csökken az ágyak száma (jelenleg a felnőtt elmebetegek esetében 13, a gyermekekében három, az idős pszichiátriai betegekében pedig csupán egy nappali szanatórium üzemel), mégis további férőhelycsökkentést tervez a minisztérium. Kórházi helyett közösségi ellátást, védett lakhelyek kialakítását tervezi anélkül, hogy anyagi fedezetet biztosítana az átalakuláshoz. Átjátssza a felelősséget a nonprofit és a polgári társulásokra, holott köztudott, jelenleg is csak azok képesek működni, amelyeket – pályázatokon keresztül – anyagilag külföldi alapítványok támogatnak. A nemzetinek mondott program nem foglalkozik a pszichoterápia elérhetőségével (készpénzfizetés ellenében végzik az orvosok, a rokkantnyugdíjból élők nem tudják állni a költségeket), a szenvedélybetegek és depressziósok kezelésével, a gyermekpszichiátria és az öngyilkosság kérdéskörével, és persze a tudományos kutatással sem. Fel sem veti a szakorvosi hálózat bővítésének szükségét, holott köztudott, hogy egy pszichiáterre 873 beteg jut, naponta 28 beteggel foglalkozhat, egyenként 12-12 percig. Évente 31 ezer beteg keresi fel a pszichiátriai rendelőket, 9150 esetben kórházi kezelésre van szükség. Az osztályokon ellátottak korszerű gyógyszerezése nincs anyagi fedezet, és mert csak napi 30-40 korona jut egy-egy betegre, kezelésük nem lehet eredményes. Az egészségügy nem finanszírozza a pszichiátriában nélkülözhetetlen szociális dolgozókat, Szlovákiában jelenleg csupán öt alkalmazott tartja a kapcsolatot az önkormányzatokkal, a hivatalok szociális osztályaival, családtagokkal.
Mindezek ellenére a minisztérium az elvégzendő feladatok listájából elégedetten kipipálhatta a lelki egészség nemzeti programját, miközben a „fércmunkát” némi csúsztatással akarja elfogadtatni az érdekeltekkel. A szakmai véleményezők jegyzékére felvette a Lelki Egészség Ligáját, holott a társulás észrevételeit figyelmen kívül hagyta. Ugyanerre a sorsra jutottak a Pszichiátriai Társaság javaslatai is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.