Leült a sör habja

Félreverik a harangokat a hazai sörgyártók – ám nem tűzoltásra szólítanak. Arra figyelmeztetnek, hogy a lakosság sokkal kevesebbszer oltja a szomját sörrel.

Félreverik a harangokat a hazai sörgyártók – ám nem tűzoltásra szólítanak. Arra figyelmeztetnek, hogy a lakosság sokkal kevesebbszer oltja a szomját sörrel. Mióta 2003 augusztusában a pénzügyminisztérium nyomására pánikszerűen és drasztikusan felemelték a folyékony kenyér árába beépített jövedéki adót, a hűsítő ital fogyasztása 15 százalékkal hanyatlott. A százezer hektoliterekben mérhető visszaesés folyományaként több sör- és malátagyárat bezártak, az ágazat prognózisa szerint pedig ha a helyzet nem változik, további három sörfőzde áll le. A komoly hagyományokkal bíró iparág leépülése nemcsak a munkanélküliek számát növeli, hanem a mezőgazdaságra, főleg a komlótermesztésre is negatív hatást gyakorol. Egyelőre azonban a sörgyártók panasza nem jut el az égig, pontosabban a minden filléren ülő Ivan Mikloš pénzügyminiszterig. A szaktárca nyomására a kormánykoalíciós képviselők szerdán nem szavazták meg a korábbi jövedéki adók visszaállítását szorgalmazó indítványt. A Koalíciós Tanács a héten inkább úgy döntött, egy bizottságot állítanak fel a gond orvoslására, ami a probléma szőnyeg alá söprésének legbiztosabb jele. A pénzügy azzal érvel, az egykulcsos, a tavalyinál kisebb nyereségadóval, az átláthatóbb feltételekkel megteremtette a vállalkozásbarát környezetet, vagyis panaszkodás helyett tessék vele élni. Arról nem is szólva, hogy a sör alkohol, melynek túlzott fogyasztása többletterheket ró az egészségügyre, a rendőrségre. Végezetül fokozatosan változnak a fogyasztói szokások, amit a sörgyártók is elismernek, vagyis a korábban domináns 12 fokos sör lassan háttérbe szorul, szerepét a könnyebb alkoholos italok veszik át. Nemcsak a borban, hanem a pénzügyi tárca érvelésében is van igazság. Az utóbbi években cégeik korszerűsítésére legalább 6 milliárd koronát fordító sörgyárak élnek a kedvezőbb piaci feltételekkel, ami megugró exportjukban mérhető. Ám a kivitel nem tudja ellensúlyozni a megcsappant hazai fogyasztást. Azt a fogyasztást, ami a német vagy a cseh söradóknál is nagyobb szlovákiai adóteher miatt tavaly augusztus óta zuhanórepülésbe kezdett. Ivan Miklošék 2003-ban a költségvetés vártnál rosszabb alakulása miatt vetettek ki pótlólagos adókat a sörre és az üzemanyagra. Azóta viszont sokkal jobban telítődik az államkassza, ám a szaktárca – félve a lépéssel precedenst teremt – nem hajlandó visszakozni. Vagyis, némi képzavarral élve: a sörgyártás issza meg a pénzügyminisztérium szigorának levét.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?