<p>A 2013-as évet szlovákiai magyar szemszögből szinte minden közíró negatívan értékelte. E hasábokon is sorra jelentek meg a borús írások, sorolva a sok negatív tényt, amelyek miatt a mínuszos évek közé sorolódik a tavalyi.</p>
Legyen ez jobb év!
Ám itt az ideje, hogy a 2014-es évre tekintsünk, és elgondolkozzunk, hogyan lehetne az idei esztendő jobb. A legfontosabb talán az, hogy ne tekintsük a politikát életünk legmeghatározóbb elemének. Attól, hogy Ficóék vannak hatalmon, nyilván a fél országnak rossz a közérzete, de ezen a tényen 2016-ig nem tudunk változtatni, s az életnek annyi egyéb szegmense van, melyekre jobban lehetne figyelni a politika helyett. Fontos, hogy az emberekben felerősödjön a tenni akarás. Helyi, regionális vagy akár országos szinten. A szlovákiai magyar közéletben is reneszánszukat élik a civil kezdeményezések, a nagy öregek helyett, akik talán el is fáradtak már az elmúlt huszonöt évben, egyre gyakrabban jelennek meg a fiatalok. Gyakran minimális tapasztalattal, de óriási lelkesedéssel, új módszerekkel és kommunikációs eszközökkel próbálják a nihilizmusból kizökkenteni társadalmunkat. Mert a valódi kérdés nem az, hogy egy vagy két párt képviseli-e a magyarok érdekeit helyi, regionális vagy országos szinten, hanem az, hogy mi magunk mennyire tartjuk fontosnak eddig kivívott jogainkat, intézményeinket vagy a társadalmi működésünk keretrendszerét. Ha a szlovákiai magyarság bárminemű önrendelkezésre törekszik, nekünk, a társadalomnak kell ezt akarnunk. Ha nincs társadalmi konszenzus vagy legalább széleskörű társadalmi vita ebben a témában, teljesen felesleges, hogy bárki a zászlajára tűzzön ilyesmit, mert nem lesz eredmény, nem sorakoznak fel mögé. Az országos politikai lehetőségek komolyan be vannak határolva, túl sok változás nem várható az egyszínű smeres kormánytól, sőt. Mégis, a 2014-es évben lesz néhány lehetőség, amikor a szlovákiai magyarok újra megpróbálhatnak kitörni, valamivel többet elérni. Az EP-választás tavasszal, az önkormányzati választás ősszel esélyt adhat az eddiginél erősebb képviseletekre. És ebből a szempontból mindegy, hogy melyik magyar párt képviseletében. A tavaszi elnökválasztáson pedig Bárdos Gyulának valóban új lehetősége van. Több mint valószínű, hogy nem ő jut a második fordulóba, de a fő felelőssége nem is abban lesz, hogy mennyi szavazatot kap, esetleg kitől vesz el voksokat, hanem hogy képes-e a magyarok számára fontos témákat oly módon megragadni a kampány során, hogy az pozitív irányba mozdítsa el például a szlovák közbeszédet. Ha ez sikerül, akkor elmondhatjuk, hogy érdemes volt magyar jelöltnek indulnia az elnökválasztáson.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.