Lantos-levél Belgrádba

Tom Lantos amerikai képviselő levélben sürgette Vojiszlav Kostunica szerb miniszterelnöknél, hogy kormánya tegyen határozott és érdemi intézkedéseket a vajdasági magyarok biztonságának és épségének szavatolása érdekében.

Az amerikai törvényhozás nemzetközi kapcsolatok bizottságának rangidős demokrata párti tagját megfogalmazása szerint mélyen felkavarta a Vajdaságban egyre fokozódó magyar- és romaellenes, valamint antiszemita erőszakhullám – közölte a New York-i székhelyű Magyar Emberi Jogok Alapítvány (HHRF). Tom Lantos ennek kapcsán emlékeztet arra, hogy a 2003-as őszi választások óta Szerbiában és – főként – a Vajdaságban drámaian megnőtt az etnikai, rasszista és vallási indíttatású erőszakos jelenségek száma. Kiváltképpen aggasztónak tartja, hogy a többségben felgyülemlett feszültség méltatlanul irányul olyan békés és ártatlan kisebbségek ellen, amelyek továbbra is igyekeznek kívül maradni az utóbbi évtizedek nemzetiségi konfliktusain. A feszültség jórészt a Boszniából, Horvátországból és Koszovóból a Vajdaságba telepített több százezer szerb menekülttől ered, aki kiélezett etnikai konfliktusokkal terhes területekről érkezett.

A képviselő mindezek alapján kéri, hogy a szerb kormány haladéktalanul fékezze meg azokat a vajdasági szerbeket, akik bűnbakként kezelik a magyarokat és más nemzeti kisebbségekhez tartozókat. „Fontos – írja Tom Lantos –, hogy a szerb kormány tüzetesen kivizsgálja a gyűlöletből fakadó bűncselekményeket, és eljárást indítson elkövetőik ellen.” A politikus azt is javasolja Vojiszlav Kostunicának, hogy vezetésével magas rangú szerb kormányzati vezetők átfogó kampány keretében ítéljék el a kisebbségellenes megnyilvánulásokat, és törekedjenek a nemzetiségek közti békés együttműködés több évszázados hagyományának helyreállítására a Vajdaságban.

Tom Lantos indítványai között szerepel még, hogy a belgrádi kormányzat biztosítsa a kisebbségi nemzeti tanácsok fenntartásához és fejlesztéséhez szükséges anyagi forrásokat, állítsák vissza az Újvidéki Televízióban sugárzott magyar nyelvű műsorok 2003-ban megkurtított adásidejét, valamint szolgáltassák vissza a kisebbségi egyházi és közösségi ingatlanokat.

A Szerbia és Montenegró miniszterelnökének címzett levél azután született, hogy a HHRF jelentésben tájékoztatta az amerikai képviselőt a Vajdaságban egyre gyakrabban előforduló, kisebbségieket érő bántalmazásokról és zaklatásokról, magyar és autonómiapárti vezetők elleni fenyegetésekről, temetők meggyalázásáról és történelmi emlékek megrongálásáról.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?