Lampedusa, az afrikai bevándorlók kapuja

MTI-HÁTTÉRLampedusa kis szigete, amelynek közelében majdnem 360 ember halt meg múlt héten egy hajótörésben, az elmúlt években afrikai bevándorlók „kapuja” lett Európa felé, akik az életük kockáztatásával próbálnak meg áthajózni a Földközi-tengeren.A mindössze 20 négyzetkilométeres sziget közelebb fe

MTI-HÁTTÉR

Lampedusa kis szigete, amelynek közelében majdnem 360 ember halt meg múlt héten egy hajótörésben, az elmúlt években afrikai bevándorlók „kapuja” lett Európa felé, akik az életük kockáztatásával próbálnak meg áthajózni a Földközi-tengeren.

A mindössze 20 négyzetkilométeres sziget közelebb fekszik az észak-afrikai partokhoz, mint Szicíliához. 2011-ben, az „arab tavasz” idején 47 650 bevándorló árasztotta el a parányi olasz szigetet, fele részben fekete-afrikaiak, közöttük Líbiában élő, a háború elől elmenekült szomáliaiak és etiópok, a többiek pedig Tunéziából érkezett bevándorlók voltak. Többségük lélekvesztőkön, kivénhedt halászbárkákon vagy túlterhelt gumicsónakokon érkezett, gyakran víz és élelem nélkül megtett többnapos út után. A bevándorlók számára a mindössze 4500 – főként halászatból és idegenforgalomból élő – ember lakta sziget csupán annyi perspektívát kínál, hogy olasz – azaz európai – földre tehetik lábukat. Azt remélik, hogy menedékkérelmet adhatnak be, és egyeseknek sikerül feketén munkát vállalni, vagy továbbutazni más európai országba.

Lampedusán a múltban egy Azonosítási és Kiutasítási Központ nevű hivatal működött, amely helyben vizsgálta meg a bevándorlók kérelmeit, és rövid úton kiutasíthatta a szigetről, azt aki nem felelt meg a menedékjog feltételeinek. Ezt az intézményt egy 250 ágyas befogadó központtá alakították át. A bevándorlókat ezután kompon szállítják tovább vagy adminisztratív fogva tartó központokba – ahonnan kitoloncolták és hazaszállították őket –, vagy pedig menekültek számára fenntartott központokba.

Olaszország egyezményt írt alá az új líbiai és tunéziai hatóságokkal az illegális bevándorlás hatékonyabb visszaszorítása érdekében, őrnaszádokat is szállított a két ország parti őrségének és részt vett a legénység kiképzésében.

2012-ben – az ENSZ Menekültügyi Főbiztosság (UNHCR) adatai szerint – a bevándorlók száma csökkent, „csak” 13 200-an érkeztek az olasz partokra. 2013-ban azonban ismét megindult az áradat: 25 ezer bevándorló és menekült érkezett az év eleje óta Angelino Alfano belügyminiszter szerint.

Az UNHCR szerint 2013 első felében 40, Észak-Afrikából Olaszországba induló bevándorló haláláról tudnak, 2012- ben 500-an fulladtak bele a tengerbe. Az elmúlt 25 évben 20 ezer vesztek a tengerbe Lampedusa közelében. Ferenc pápa július 8-án Lampedusát választotta pápasága első olaszországi utazásának célpontjául. Ezen a látogatáson a katolikus egyházfő „a globalizációt és a közömbösséget” bírálta. Most ismét megszólalt „a sokadik hajótörés áldozatai” miatt. „Szégyen” – mondta.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?