Krokodil a trónon – minden hájjal megkent kegyetlen ragadozó

Krokodil a gúnyneve Zimbab-we új elnökének – minden hájjal megkent, félelmet keltő kegyetlen ragadozó, dörzsölt és könyörtelen politikus.Emmerson Mnangagwa 75 éves, és csupán a második államfő Zimbabwében. Elődje, a 93 éves Robert Mugabe 37 éven át vezette az országot, a megalakulása óta.

Krokodil a gúnyneve Zimbab-we új elnökének – minden hájjal megkent, félelmet keltő kegyetlen ragadozó, dörzsölt és könyörtelen politikus.

Emmerson Mnangagwa 75 éves, és csupán a második államfő Zimbabwében. Elődje, a 93 éves Robert Mugabe 37 éven át vezette az országot, a megalakulása óta. A szabadságharcosból zsarnokká csontosodó Mugabétől megcsömörlött tömegek sorakoztak fel most Mnangagwa mögé végső elkeseredésükben, ugyanakkor évtizedekig ő volt Mugabe jobbkeze.

Gucci Grace; keresd a nőt

A Krokodil hűsége azonban addig tartott, amíg Mugabe politikai babérokra törő felesége, Grace biztatására november elején nem menesztette őt alelnöki tisztségéből. Ezután az események felgyorsultak, és katonai puccsban csúcsosodtak ki. A Mnangagwát támogató tábornokok egyáltalán nem kívánták az ország élén látni az elnök feleségét, akit a fényűző külföldi bevásárló útjai miatt csak Gucci Grace-nek neveznek a nyomorgó országban. A hadsereg házi őrizetbe vette az agg vezetőt arra hivatkozva, hogy megtisztítja környezetét a bűnözőktől. Mugabe végül maga és családja minden felelősség alóli mentességéért cserébe mondott le. Mugabe egykor Afrika egyik reménysége volt, de 37 év alatt gyakorlatilag romba döntötte országát. Neve ma már egyet jelent a választási csalásokkal, az erőszakkal és a hiperinflációval. Egykori szabadságharcosból veszélyes despotává vált, eközben fényévekre került a valóságtól és népe mindennapi problémáitól. Emiatt Dél-Afrika egykori éléskamrájából szegény, éhező ország lett. A zimbabwei dollár teljesen elértéktelenedett és százezrek kényszerültek elmenekülni az élhetetlenné vált országból. Mugabénak csak egyre könyörtelenebb eszközökkel sikerült megtartania a hatalmat: a sajtó szájkosarat kapott, az ellenzéket elnyomták. Dörzsölt taktikusként Mugabe elérte, hogy a lakosság a fehér külföldet lássa vétkesnek kormánya gyatra teljesítményéért. Korábbi csodálói idővel elfordultak tőle, Desmond Tutu Nobel-békedíjas dél-afrikai egyházi vezető egy afrikai despota karikatúrájának nevezte.

Lacoste Team

Minden adott volt hát, hogy Krokodil elnök úr és a divatmárka után humorosan csak Lacoste Teamnek nevezett klikkje átvegye a kormányrudat. A zimbabweiek jól ismerik Mnangagwa kezdeményezőkészségét, Mugabe oldalán harcolt Ian Smith telepes kormánya ellen a hetvenes években. Neve felmerült a lázongó ndebele népcsoport elleni brutális mészárlások során, bár ő váltig tagadta, hogy köze lett volna a Mugabe hatalmának megszilárdítását szolgáló politikai leszámolásokhoz.

Fél fülére süket gerilla

Mnangagwa fiatalon Kínában és Egyiptomban részesült katonai kiképzésben. A fehér kisebbségi kormány elleni gerillaharc során egyszer kegyetlenül megkínozták, egyik fülére elveszítette hallását. Hajszálon múlt, hogy felkelőként nem akasztották fel. Mivel még nem volt 21 éves, a halálbüntetést tíz év börtönre változtatták. A börtönben kommunikációs tanulmányokat folytatott, majd 1975-ös szabadulása után Zambiába ment, ahol jogi végzettséget szerzett. Ezután került az akkor függetlenné váló marxista Mozambikba, ahonnan Mugabe gerillavezérként harcolt a rodéziai kormány ellen, a Krokodil a testőre lett. 1979-ben elkísérte a londoni tárgyalásokra is, amelyek eredményeként Rodéziából 1980-ban megszületett a független Zimbabwe. Az új ország kormányában Mnangagwa biztonsági miniszter lett, ő vezényelte le a rodéziai hadsereg és a gerillacsapatok nemzeti haderővé egyesítését .

Időközben persze mesés vagyonra tett szert, gyémántokkal, ásványkincsekkel kereskedett, nagy szerepe volt abban, hogy a főváros, Harare a gyémántkereskedelem egyik központjává vált. Kereskedői vénáját és gazdasági kapcsolatait emlegetik azok, akik az ország jövőjének zálogát látják benne. Beiktatását követően Mnangagwa azt ígérte, kormánya igyekszik támogatni az exportot, az országba vonzani a külföldi tőkét, és csökkenteni a hatalmas munkanélküliséget. „Újra talpra állítjuk a gazdaságot” – fogadkozott.

Rágógumi a cipőtalpon

Az elemzők attól tartanak, hogy az elmúlt hetek történései nem hoznak valódi változást, és a zimbabwei eseménysorozat mindössze a „meghalt a király, éljen a király” ősi körforgásának egyik példája. „Le tudja vedleni pikkelyeit egy krokodil?” – kérdezte Piers Pigou, az International Crisis Group kutatóintézet Dél-Afrikával foglalkozó szakértője. Mnangagwát a „múltja a kormánypárthoz és a hadsereghez köti, és ez a múlt úgy ragad hozzá, mint rágógumi a cipő talpához”. Alexander Rusero hararei politikai elemző szerint azonban már önmagában jó, hogy sikerült megszabadulni Mugabétól. „Azt hiszem, megegyezhetünk abban, hogy a rossz változás is jobb, mint a változatlanság. Mnangagwa a szükséges rossz” – vélekedett. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?