Az Európa nagy részét közelről érintő orosz–ukrán gázvita középpontjában az orosz gázipari óriáscég, a Gazprom áll.
Kreml fogta Gazprom
A Gazprom éves termelése az orosz bruttó hazai termék (GDP) 7 százalékát teszi ki. A vállalat évente 550 milliárd köbméter földgázt nyer ki a föld mélyéből, s ebből csaknem 150 milliárd köbmétert exportál Európa és a volt Szovjetunió 28 országába. A Gazprom az Európai Unió tagállamainak fő gázszállítója; az EU-tagállamok az orosz óriáscég szállításaiból fedezik gázszükségletük csaknem harmadát.
Az EU-ban Németország a Gazprom legfontosabb üzleti partnere. Az orosz gázipari óriás 36 milliárd köbméter gázt szállított 2004-ben a németeknek, az ország éves fogyasztásának közel 35 százalékát fedezve ezzel. Olaszország következik 21,6 milliárd köbméter éves importtal, az országos fogyasztás 36,5 százalékával, majd a franciák jönnek. Franciaország 24 százalékban függ a Gazprom gázszállításaitól; évente mintegy 13 milliárd köbmétert importál tőle.
Kisebb mennyiséget importál Finnország és a három balti állam, de ez a négy ország így is száz százalékban az orosz gázra van utalva jelenleg.
Közép-Európában Magyarország az orosz gáz legfontosabb vásárlója; 9,3 milliárd köbmétert importált 2004-ben. Csehország 6,8 milliárdot, Lengyelország 6,3 milliárdot, Szlovákia 5,8 milliárdot vásárolt, az Európai Unión kívül eső európai országok – Svájc, Horvátország, Szerbia-Montenegró, Bosznia, Macedónia, Törökország – szintén tetemes értékben szállítanak a Gazpromtól.
A Szovjetunió utódállamai közül Ukrajna, Fehéroroszország, Örményország, Grúzia és Moldova erősen rá van utalva az orosz gázra. Ukrajna 25 és 34 milliárd köbméter közti mennyiséget importált Oroszországból az utóbbi években. Ez a mennyiség teljes szükségletének mintegy harmadát teszi ki.
A Gazprom azt tartja legsebezhetőbb pontjának, hogy exportszállítmányainak 90 százaléka ukrán területen halad át. Igyekszik diverzifikálni szállítási útvonalait, például a németekkel közösen építendő balti-tengeri csővezeték révén, ám üzembe helyezése a tervek szerint csak 2010-re várható.
A Gazprom egyébként egész vállalatbirodalommá nőtte ki magát az utóbbi években, tevékenysége már korántsem korlátozódik a gázkitermelésre és -szállításra. Októberben több mint 13 milliárd dollárért megszerezte Oroszország ötödik legnagyobb olajipari vállalatát, a Szibnyeftet, és már korábban egész médiabirodalmat épített ki maga körül. Ez utóbbi magában foglalja egyebek között az országos sugárzású NTV televíziót és a kevésbé fontos, de nem jelentéktelen TNT tévét. A Gazprom tulajdonában van több rádióállomás, köztük az Eho Moszkvi, továbbá a nagy példányszámú Izvesztyija napilap és az Itogi című hetilap is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.