Közösen 2013

<p>Három év telt el azóta, hogy az első Fico-kormány, reagálva a magyar állampolgársági törvényre, megszüntette Szlovákiában a kettős állampolgárság lehetőségét.</p>

Nem lehet pontosan kideríteni, mennyire sikerült keresztbe tenni ezzel az itteni magyaroknak, azonban legalább félezer szlovák állampolgárát veszítette el az állam az önkéntes szigorítás miatt. Két év kellett ugyanakkor ahhoz is, hogy a kettős állampolgárság pártolói közösen lépjenek fel az ügy érdekében.Szeptember elsején, az alkotmány napján az Alkotmánybíróság kassai épülete előtt gyűltek össze a tüntetők. A résztvevők számáról ugyan eltérőek a becslések, az azonban biztosnak tűnik, hogy az esős időben kevesebben jelentek meg, mint egy évvel korábban. Másrészt a megmozdulások hagyományos szereplői, azaz a szép lassan ikonná váló kettős állampolgárok – Boldoghy Olivér, Fehér István, Gubík László, Kassai Gyula, vagy éppen Tamás Ilonka néni – valamint az MKP elnöke, Berényi József mellett megjelent és beszédet mondott a Híd képviseletében Bugár Béla, s ami ennél is fontosabb, Pavol Zajac (KDH) és Viliam Novotný (SDKÚ). Először történt meg, hogy a kettős állampolgárság kérdésében világnézetében és ideológiájában valóban vegyes társaság nyilvánult meg, és ez biztató fejlemény, még akkor is, ha az Alkotmánybíróság döntésére közvetlenül aligha lesz hatással az ébresztőórák csörgetése. Az állampolgárság ügye olyan kérdés, ami – ha a törvény ebben a formájában marad – nemzetiségre való tekintet nélkül sújt mindenkit. Különösen a külföldre szakadt szlovákiai munkavállalókat. Voltaképpen az a szomorú, hogy bár szlovák részről voltak korábban is bíráló megnyilvánulások, de a koordinálatlan nyilatkozatoknál nem jutottak tovább, a megmozdulások pedig tisztán magyar jelleget öltöttek egy jól behatárolható csoport részvételével. Márpedig Szlovákiában az az akció, ahol kizárólag magyar résztvevők vannak, témától függetlenül sajnos többnyire gyanakvást és elutasítást szül. Ezt a zsigeri reakciót sikerült megelőzniük a szervezőknek azzal, hogy a rendezvényen mások is megjelentek a szlovák elitből az ilyen ügyekben hagyományos megszólalónak számító Miroslav Kusýn és Grigorij Mesežnikovon túl. A közhangulatot figyelve úgy tűnik, a társadalom is másként viszonyul a kérdéshez, mint akár egy éve. Az állampolgárság ügyének szempontjából a fő kérdés, hogy meddig maradhat meg ez a törékeny szövetség. A helyzet rendezése az Alkotmánybíróság mellett a belügyminisztérium esetleges módosító javaslatán is múlik, s amennyiben az állandó lakhelyhez kötik a második állampolgárság felvételét, a szlovák közvélemény előtt talán sikerül kihúzni a törvény méregfogát. Ezen a ponton az állampolgársági korlátozások teljesen világosan egyetlen célcsoportra, a szlovákiai magyarokra irányulnak majd, de lakhely-manipulációval könnyen megkerülhetővé válnak. Érdekes lesz követni a szlovák politikusok reakcióit arra a fejleményre, hogy az állam továbbra is a törvények megkerülésre kényszeríti saját polgárait. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?