Szlovákia, térségünk kedvence, váratlanul frontország lett a nemzetközi pénzpiacokon, hiszen olyan heves csaták dúlnak a korona körül.
Kötélhúzás a koronáért
Szlovákia, térségünk kedvence, váratlanul frontország lett a nemzetközi pénzpiacokon, hiszen olyan heves csaták dúlnak a korona körül. A számos gond, megszorító intézkedés, sorozatban bejelentett áremelés ellenére a hazai pénznem több mint egy hónapja diadalittasan erősödik, ennek eredményeként az utóbbi napokban évek óta nem tapasztalt alacsony áron juthattunk hozzá az euróhoz és az amerikai dollárhoz. Az árfolyam töretlen változását tovább gerjesztette az a tény, hogy a mértékadó nemzetközi hitelminősítő intézetek, amelyek mint a diákokat, úgy osztályozzák az államokat, sorra javítottak Szlovákia pozícióján. Kedden aztán elpattant a húr, a Szlovák Nemzeti Bank több szóbeli figyelmeztetést követően megelégelte, hogy már csak alig 41 koronába került az euró, s közbelépett. Látszólag érthetetlen, vajon miért avatkozik be a jegybank a saját nemzeti fizetőeszköz ellenében. Miért áldozott fel a hazai fizetőeszköz stabilitásának letéteményese több száz millió eurót arra, hogy a korona ellen játsszon? Valóban ez a legjobb módja a nehezen összekuporgatott euró elköltésének? Az ügy pikantériáját az adja, hogy ami jó a polgárnak (olcsó dollár, olcsó import), az rossz az államnak, mivel drágul a kivitel, tovább növelve a külkereskedelmi hiányt. A jegybank tehát a makrogazdasági egyensúlyt előnyben részesítve nem az erős koronának köszönhető olcsóbb karácsonyi bevásárlásokat részesítette előnyben, hanem Szlovákia exportőreinek dobott mentőövet akkor, amikor kedden és tegnap érezhetően gyengítette a hazai fizetőeszközt. A nemzet bankja csatát nyert ugyan, azonban a háború kimenetele még bizonytalan. Ugyanis a külföldi, főleg londoni pénzintézetek úgy rákaptak a korona „ízére”, hogy rendíthetetlenül tovább vásárolják. Valóságos kötélhúzás folyik a pénzpiac komoly játékosai és a jegybank között; az előbbiek pozícióját erősíti a jövő heti prágai NATO-csúcs ténye, amelyen Szlovákiát várhatóan meghívják az észak-atlanti szervezetbe. Ez pedig újabb lökést adhat a koronának. Mondhatnánk, úri huncutságról van szó, úgyis a fejünk felett zajlik az árfolyamot hullámoztató ütközet. Valóban, de már az is sikernek számít, hogy a nemzetközi pénzpiacok fantáziát látnak Szlovákiában, s nem egzotikus bélyegnek hanem nyereséget hozó pénznek tekintik a koronát.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.