Korrupciós csapda

<p>A Fico-kabinet az elkövetkező napokban újabb önajnározásba kezdhet, örömódákat zengve saját tökéletességéről: a Transparency International nemzetközi korrupcióellenes szervezet tegnap közzétette legújabb korrupciós világranglistáját, amelyen Szlovákia hat helyet javított a besorolásán.</p>

Robert Fico kormányfő így büszkén kiálthatja világgá: Szlovákia neki köszönhetően egyre kevésbé korrupt. Ha ezt követően sem szakad rá az ég, komolyan elkezdhetünk kételkedni Isten létezésében.

Az igazság ugyanis az, hogy Szlovákia ma az Európai Unió egyik legkorruptabb állama: a tegnap közzétett lista szerint a 28 tagállam közül csak Horvátországban, Olaszországban, Romániában, Bulgáriában és Görögországban rosszabb a helyzet. A világ 175 országát tartalmazó listán Szlovákia ugyan az 54., ami akár jó helyezésnek is tűnhet. Ám csak addig, amíg nem tudatosítjuk, hogy még az elmúlt időszakban a korrupció miatt nemzetközi szinten sokat kritizált Magyarországnak is a 47. helyet sikerült elérnie, jóval lekörözve Szlovákiát. Vagyis a helyzet nemhogy nem jó, de egyenesen katasztrofális.

A Smer vérlázító korrupciós botrányait követően José Ugaz, a Transparency International elnökének tegnapi, a globális jelentéssel kapcsolatban elmondott beszéde így akár közvetlenül Szlovákiához is szólhatna. „Az országok többségében a közhatalom birtokosainak visszaélései aláássák a korrupció elleni intézkedéseket. A korrupció mindaddig rombolni fogja a demokrácia és a jogállamiság értékeit, amíg az állami vezetők büntetlenül menekíthetik korruptan szerzett vagyonukat offshore paradicsomokban vezetett titkos bankszámlákra” – mondta el szó szerint Ugaz.

Az elmúlt időszakban felszínre került szlovákiai korrupciós botrányok azonban csak a jéghegy csúcsát jelentik, és még csak nem is az ezek során elherdált eurómilliók jelentik az ország számára a legnagyobb kárt. A Transparency International felmérései ugyanis azt bizonyítják, hogy közvetlen összefüggés mutatható ki egy ország korrupciós fertőzöttsége, valamint demokratikus elkötelezettsége és gazdasági teljesítménye között. Magyarul, a korrupciónak nem csupán etikai vonzatai vannak, hanem az egész gazdaságra hatással van. A legkevésbé korrupt államok – a skandináv országok, Svájc, Új-Zéland – azért teljesítenek jól, mert az állam átláthatóan és elszámoltathatóan működik. Szlovákiában ezzel szemben – régiónk több más országához hasonlóan – a kormány minden lehetséges módon visszaél a hatalmával, a kormányhoz közel álló üzleti csoportoknak, oligarcháknak kedvezve. Ha ezen nem sikerül változtatni, az a szlovák gazdaság számára is súlyos érvágást jelenthet, amit mindannyian megérzünk a saját pénztárcánkon is. Ez egész biztosan nem növeli majd a kormánypárt népszerűségét, márpedig Fico számára ez utóbbi mindennél fontosabb, ezért levehetné végre a rózsaszín szemüveget.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?