Kína jelentősen növelte katonai képességeit az elmúlt évek során és közel jár ahhoz a szinthez, amikor az amerikai erők már nem fogják tudni Tajvant megvédeni tőle – olvasható a Pentagonban készülő titkos jelentésben, amelyet a The Boston Globe ismertetett.
Kína hamarosan képes lesz Tajvan lerohanására
A jelentés felhívja a figyelmet, hogy Kína más országok technológiai vívmányainak lemásolásával korszerűsíti fegyveres erőit. Hamarosan rendszerbe állítja J-10-es új vadászgépét, amely az izraeli Lavi harci gép szakasztott mása. Peking az elmúlt két évben 450-ről 725-re növelte a Tajvani-szoros mentén felállított rövid hatótávolságú rakétáinak számát.
A The Boston Globe felhívja a figyelmet, hogy tíz évvel ezelőtt az amerikai hírszerzés még arra a következtetésre jutott, hogy Kína képtelen lenne Tajvan lerohanására, vagy hogy komoly fenyegetést jelentene az amerikai erőkre nézve. Most viszont úgy véli, Kína hamarosan képes lesz arra, hogy áttörje Tajvan védelmi vonalait, még mielőtt az amerikai erők megállíthatnák őket. A felvázolt kép szerint a kínai légierő bombatámadásokat hajtana végre Tajvan ellen. Az orosz gyártmányú, Kilo osztályú tengeralattjárók, valamint hadihajók vennék blokád alá a szigetet, kiiktatnák a tajvani repülőtereket és a kikötőket, mielőtt az Egyesült Államok mozgósítani tudná erőit. Az Egyesült Államoknak nem maradna más hátra, mint hogy kiszorítsa a kínaiakat Tajvanról, ami sokkal nagyobb kihívás az invázió megállításánál.
Az új J-10-es harci gép, amelyet az idén állítanak szolgálatba, izraeli technológia segítségével készült: vagy a tervek lemásolásával, vagy pedig az izraeli hadiipar közreműködésével.
Az izrali Lavi gépet az 1980-as években tervezték amerikai segítséggel, de csak két prototípus készült, rendszerbe sose állították. A kínai J-10-es ezeket a terveket követi. A harci gép amerikai hírszerzők szerint felveszi a versenyt az F-16-os vadászgéppel. A lap úgy értesült, hogy Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter a minap megdorgálta Saul Mofaz izraeli védelmi minisztert a Kínának nyújtott katonai segítségért.
Az izraeli nagykövetség válasz nélkül hagyta The Boston Globe-nak a J-10-es harci géppel kapcsolatos kérdéseit. A lap arra is emlékeztet, hogy az Egyesült Államok arra inti európai szövetségeseit, hogy ne oldják fel a Kínával szemben érvényben lévő fegyverszállítási embargót, amely kibővítené Kína hozzáférését a korszerű haditechnológiához.
A jelentés nyilván befolyásolja az amerikai védelmi feladatok sorrendiségének most folyó, a kongreszszus előírása szerint négyévente esedékes felülvizsgálását. Egyes független elemzők a lap szerint eltúlzottnak tartják a kínai fegyverkezéssel kapcsolatos riadalmat, amely szerintük inkább azt a célt szolgálja, hogy a haditengerészet és a légierő több pénzt kapjon hadihajóra és harci gépre.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.