Kim Dzsong Un ünnepélyesen bezárja lerobbant nukleáris telepét

Észak-Korea nagy csinnadrat-tával, külföldi újságírók jelen-létében bezárja kísérleti atom-robbantási telepét.

Észak-Korea nagy csinnadrat-tával, külföldi újságírók jelen-létében bezárja kísérleti atom-robbantási telepét. Viszont több szakértő szerint a léte-sítmény már egyébként is használhatatlan az atomrob-bantások miatt.

Dél-koreai, kínai, amerikai, brit és orosz újságírókat is meghívnak az eseményre, ez lesz az első alkalom, hogy külföldiek felkereshetik az ország északkeleti részén található Phunge-ri telepet. A ceremónia időpontját az időjárástól függően határozzák meg, május 23-a és 25-e között kerül rá sor. A bezárásra így még Kim Dzsong Un és Donald Trump amerikai elnök június 12-i szingapúri csúcstalálkozója előtt sor kerül.

Kínai geológusok szerint ugyanakkor a korábbi kísérleti atomrobbantások jelentősen károsították, sőt használhatatlanná tették a létesítményt, azt sem zárják ki, hogy a környék radioaktív sugárzásnak van kitéve. Kim viszont tagadja, hogy amúgy is használhatatlan létesítményt zár be. „A használt teszthelyszíneken kívül két másik, nagyobb alagút is van, nagyon jó állapotban” – mondta korábban. Most minden alagutat berobbantanak, a területet teljesen lezárják.

Egy hegy megy

Észak-Korea Phunge-riben hajtotta végre összes atomfegyver-kísérletét, 2006 óta összesen hatot. Az atomlétesítményről korábban számos szakértő feltételezte, hogy alkalmatlan a további használatra, de a 38 North című, Észak-Koreára szakosodott amerikai hírportál műholdas adatok elemzése alapján ezt nemrég cáfolta. Elemzése szerint a Mantap-hegyi északi alagutat – ahol az utolsó öt atomrobbantást végrehajtották – a 2017 szeptemberi robbantás után valóban üzemen kívül helyezték. A nyugati és a déli alagutak azonban alkalmasak kísérleti atomrobbantások végrehajtására. A legutóbbi időkig a telepen aktív tevékenység volt, március közepétől ezeket leállították.

A Kínai Tudományos és Műszaki Egyetem geológusainak tanulmánya szerint viszont a hegy gyomrába vájt alagútrendszer nem biztonságos többé, nem használható tesztekhez, mert összeomlott az atomrobbantások következtében.

Földet rengető

A nukleáris robbanások során hatalmas mennyiségű hő és energia szabadul fel. A 2017. szeptember 3-án végrehajtott legutolsó felszín alatti robbantás becsült ereje 100 kilotonna TNT-nek felelt meg, tízszer volt erősebb a korábbi teszteknél. Utána négy földrengés rázta meg az ilyen szempontból inaktív térséget.

A kínai kutatók értekezése szerint az atomrobbantást nyolc és fél perccel követő első földmozgás a hegy összeomlása volt, amelyet sorozatos földrengések követtek. A geológusok tanulmányuk összegzésében elengedhetetlennek mondták az esetlegesen kiszivárgó radioaktivitás mérését is az összeomlás térségében. A kísérleti telep alig 100 kilométerre van a kínai határtól. Az atomrobbantások által kiváltott földrengéseket a kínai határtelepüléseken is érezték, iskolákat és irodaházakat kellett evakuálni. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?