Az alábbiakban az 1998-tól hivatalban levő Dzurinda-kormányban végrehajtott személycserékről olvashatnak.
- 1999. augusztus 9. – Felmentését kérte az államfőtől Gabriel Palacka közlekedési, postaügyi és távközlési miniszter. Mikuláš Dzurinda kormányfő sajnálkozását és – egyúttal – megértését fejezte ki.
Kik mentek, kik jöttek?
Az alábbiakban az 1998-tól hivatalban levő Dzurinda-kormányban végrehajtott személycserékről olvashatnak.
- 1999. augusztus 9. – Felmentését kérte az államfőtől Gabriel Palacka közlekedési, postaügyi és távközlési miniszter. Mikuláš Dzurinda kormányfő sajnálkozását és – egyúttal – megértését fejezte ki. Palacka azért döntött a távozás mellett, mert kilenc hónapos ténykedése során több botrány is kirobbant a tárcánál; elég megemlíteni a Szlovák Távközlési Vállalat privatizálási tanácsadójának kiválasztását, a GSM 1800-as mobilhálózat üzemeltetési engedélyének odaítélését vagy a Szlovák Légitársaság működési engedélyének bevonását.
+ 1999. augusztus 12. – A köztársasági elnök Jozef Macejkót, a Szlovák Útkarbantartó Vállalat addigi vezérigazgatóját nevezte ki Gabriel Palacka helyére.
- 1999. október 19. – Több rendezetlen privatizálási ügy miatt távozott Ľudovít Černák gazdasági miniszter.
+ 1999. október 21. – Ľubomír Harach parlamenti képviselő került Ľudovít Černák helyére.
- 2000. július 4. – Távozásra kényszerült Tibor Šagát egészségügyi miniszter, mert a súlyos beteg államfő „botrányos” gyógyítása miatt óriási nyomás nehezedett rá.
+ 2000. július 12. – Tibor Šagát helyére Roman Kováč parlamenti képviselőt nevezte ki az államfői teendőket ideiglenesen ellátó Jozef Migaš házelnök.
- 2001. január 2. – Nem tudott megfelelő magyarázatot adni arra, miből építi luxusvilláját, ezért lemondott Pavol Kanis védelmi miniszter.
+ 2001. január 3. – A tárca élére az addigi prágai szlovák nagykövet, Jozef Stank került.
- 2001. május 4. – Rudolf Schuster elfogadta a kormányfő javaslatát, hogy az EU-pénzek felhasználása körül kialakult botrány miatt hívja vissza tisztségéből az európai integrációért felelős helyettesét, Pavol Hamžíkot. Időközben kiderült, a számvevőszék nem bukkant visszaélésre a PHARE-pénzekhez és Roland Tóth nevéhez fűződő ügyben, amely a felesége által írt feljelentés nyilvánosságra hozatala után több héten át foglalkoztatta a sajtót, a nyilvánosságot és Brüsszelt. Jóllehet a szlovák hatóságok nem találtak semmit, az EU néhány hónapra befagyasztotta a támogatást.
- 2001. május 14. – Benyújtotta lemondását Ladislav Pittner belügyminiszter.
+ 2001. május 30. – Az államfő Hamžík helyére Mária Kadlečíkovát, Pittner helyére pedig Ivan Šimkót nevezte ki. Addig mindketten parlamenti képviselők voltak.
- 2002. január 21. – A Demokratikus Baloldal Pártjának országos tanácsa döntött Brigita Schmögnerová pénzügyminiszter leváltásáról.
+ 2002. január 22. – A párt František Hajnovičot jelölte. Hajnovič eddig a nemzetgazdasági és pénzügyi elemzési osztályt irányította a jegybanknál. (t, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.