Még két és fél év. Brüsszelben a héten végre bejelentették, hogy az új tagországok számára 2007 októberében szűnik meg a határellenőrzés. Ez kellemes érzés lesz, már csak azért is, mert a közeljövőben uniós ügyekben különben csupa kellemetlen hír várható.
Két titokzatos beruházó is kóborol a megyében
Lehet, csak néhány napra vagy hétre vagyunk a Nyitra megyei nagy beruházó bejelentésétől. Az is megeshet, ketten lesznek, legalábbis a gazdasági miniszter és a megye egyelőre nincs egy hullámhosszon. A megyei főnök mondanivalója érdekesebb; egy hétezer fős technoparkról bizton állíthatjuk, hogy tájainkon is sok új lehetőséget teremtene. Kíváncsian várjuk, mi van Rusko tarsolyában. Egyébként pedig a gazdasági minisztériumban éppen most dolgoznak a versenyképesség növelésének 2010-ig szóló stratégiáján. Ez elvben nagyon érdekes helyzet, csak éppen semmiféle társadalmi vita nem folyik vele kapcsolatban. A korábbi tapasztalataink viszont azt mutatják, az ilyen anyagok általában a fióknak készülnek. Kár lenne érte, már csak azért is, mert felbukkant benne a gondolat, hogy a nagy külföldi cégek mellett esetleg a hazai iparra is gondolnának.
Tulajdonképpen aranyos történetként is felfoghatjuk a hírt, hogy gyermekkorunk itala, a Kofola sikeresen állja a sarat a globalizáció szimbólumaival. Igaz, ennek ára van, a márkát költséges marketingkampánnyal megmentő cseh cég keményen fellép a többi Kofola-gyártóval szemben. Sikeresen nyomul az éttermi szegmensben, azért viszont szomorúak lennénk, ha ennek ára az lenne, hogy a kocsmákban is felvinnék az árát az amerikai konkurencia szintjére. Bizonyára az olvasók közül is sokan megélték a magyarországi vendégek csodálkozását, miként tudunk a szájunkba venni egy ilyen italt, mi viszont őket sajnáltuk, hogy nekik csak az amerikai tömegíz jutott.
A kormányülés a vájt fülűek számára is tartogatott komoly gazdasági információt. Nem csak arról van szó, hogy a zsolnai gyár ügye valószínűleg véglegesen a kormány körmére ég. Legalább ennyire érdekes a pénzügyminisztérium beszámolója a magán-köz-partnerség (közismertebben: PPP) bevezetésének állásáról. A közcélú beruházások finanszírozása a magántőke bevonásával eddig ismeretlen fogalom volt nálunk, miközben már a környező országok is nagyban élnek vele. Márciusban például a pénzügyminisztérium weboldalának keresője egyáltalán nem ismerte ezt a szót. ĺgy azután maradt a bevált recept, a megoldás iránt érdeklődők a cseh pénzügyminisztériumból tájékozódtak. A héten megtört a jég, drukkolhatunk Miklošnak, hogy ezen a téren is minél gyorsabban hozza be a lemaradást. Ne tévesszen meg bennünket a tény, hogy a PPP szabályainak lefektetése a szlovák kormánynak az autópálya-építések miatt lett olyan sürgős. A világ jobban működő felében ez az önkormányzatok számára is teljesen megszokott finanszírozási alternatíva, így tájainkon szintén érdemes vele foglalkozni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.