Politikai eseményekben gazdag az idei és a jövő ősz egyaránt. A hét végén a megyei önkormányzatokba, majd (legkésőbb) egy év múlva a parlamentbe választhatunk képviselőket.
Két (jó) választás Szlovákiában
A parlamenti választások szintén nagy lehetőséget jelentenek. Bár a legtöbb polgár a belpolitikai eseményekre koncentrál, nem szabad megfeledkeznünk az európai színtérről. 2007-ben kezdődik az EU újabb költségvetési ciklusa, amelybe már az új tagállamok is beleszóltak, s a büdzsé nem megkülönböztetve támogatja az új és a régi tagállamokat. Ebből a forrásból koronamilliárdok kerülnek Szlovákiába olyan területekre, mint a mezőgazdaság, a régiófejlesztés vagy az oktatás. De vajon ott fognak ülni a parlamentben, minisztériumokban azok, akik egyenrangúan kezelik a szlovák és a magyar gazdákat, diákokat, vállalkozókat vagy önkormányzatokat? A leírtak ismeretében hagyjuk a fölösleges szócséplést, és a közgazdaságban ismert haszonmaximalizálás elvét követve próbáljuk megvizsgálni, mi volna a legelőnyösebb választás egy magyar számára. Melyik jelölt hozza nekünk a legtöbb anyagi és szellemi hasznot? Hogy gondolkodásom túlmutasson egy olcsó kampányszólamon, szűkös választási lehetőségünk gyenge pontjait is meg kell vizsgálni. A legnagyobb veszély a magyarok távolmaradása. A választók egyre nagyobb számban nem tudnak azonosulni az MKP politikájával, és egyre többen érzik úgy, hogy csak a kampányolás során jutnak a politikusok eszébe. De vajon a távolmaradásunk segít a hasznunkat maximalizálni? Biztos, hogy ez a legelőnyösebb számunkra? Megállapíthatjuk, távolmaradásunk talán a legkárosabb. Ha nem adunk hangot véleményünknek, vagy nem képviseljük ügyünket, akkor pontosan ugyanazokat az értékeket, embereket hagyjuk bebetonozni, akik távol tartottak minket a választásoktól. Ha tényleg fontosnak tarjuk a fejlődésünket, akkor ne maradjunk tiltakozóan távol azoktól a rendezvényektől, ahol lehetőségünk van találkozni a képviselőkkel. Szembesítsük őket kritikus megjegyzéseinkkel, kérdéseinkkel, és szorgalmazzuk, hogy párbeszéd alakuljon ki köztünk. Ha gyanús ügyletet sejtünk, vonjuk kérdőre képviselőinket. A párbeszéd kialakítása az egyetlen mód, hogy a képviselőkből a legnagyobb hasznot tudjuk kipréselni, mivel odafigyelésünkkel csak a legrátermettebbeket hagyjuk életben maradni. Mert amúgy mitől lenne jobb a képviseletünk? Szóval, én elmegyek szavazni. A gépies karikázás helyett igenis megnézem, kire voksolok, megfontolom válaszait, amelyeket az elhangzott kérdésekre adott. A karikázással van lehetőségünk választani és jelezni, figyelünk a képviselők munkájára. Csakis így lesz képviseletünk mindig jobb és hatásosabb. Ha távol maradunk, képviseletünk minősége egyre inkább sorvadni fog, és érdekképviseletünk még inkább eltávolodik tőlünk. Mivel a közhelyszerű mondás még mindig igaz, hogy csakis olyan politikai képviseletünk lesz, amilyet megérdemlünk.
A szerző a Selye János Egyetemi Központ tanára
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.