Így használják fel a facebookozók adatait

Tudják, hogy hány évesek vagyunk, merre járunk, mit szeretünk, mit akarunk venni, kire akarunk szavazni.

Tudják, hogy hány évesek vagyunk, merre járunk, mit szeretünk, mit akarunk venni, kire akarunk szavazni. Többet tudnak rólunk, mint mi magunk.

A Facebook-ügy miatt égetővé vált a kérdés, mit csinálnak a felhasználók adataival a közösségi portálok és a keresőprogramok.

Közösségi portálok

Mindent gyűjtenek, amit a felhasználó leír a Facebook-oldalán vagy a közösségi portálon, valamennyi általa kiposztolt fotót. videót, lájkolását, minden megosztást, mindent, amit elolvas, a felhasználók személyazonosságát, akikkel kapcsolatba lép, illetve a földrajzi elhelyezkedését. Ugyanez a helyzet az Instagrammal és a WhatsApp-pal, a Snapchattel és a Twitterrel, még ha e két utóbbin kisebb is a választék. Ha a felhasználó engedélyezi, információkat kereshetnek azokon az internetes oldalakon is, amelyeket a közösségi portálra belépve megtekint.

A Facebook azt állítja, személyes vagy összesített adatokat nem ad el a hirdető ügyfeleinek. Amit kiszámláz, az a lehetőség, hogy a hirdető a Facebookon csak a célközönségét érje el, ami növeli a reklámkampány hatékonyságát.

Amit megosztanak

A közösségi portálok többsége kitárja az ajtaját a külső fejlesztők előtt. Olyan alkalmazásokat fejlesztenek, amelyek lehetővé teszik e hálózatok felhasználói adatainak felhasználását. A Facebookon a nyilvános rész (egyeseknél a teljes oldal, másoknál a név, keresztnév, profilkép) felhasználásához nincs szükség az érintett engedélyére.

Kizárólag a Facebook rendelkezésére álló banki, illetve fizetési adatok tabuk. Abban a pillanatban azonban, amint az alkalmazások összegyűjtik az adatokat, kikerülnek a Facebook vagy más közösségi portálok hatásköre alól. Ha egyszer valaki már hozzáfért ezekhez, a Facebook nem tudhatja, hogy mit kezd velük. Ez olyan, mintha valaki elküld egy e-mailt, és megkérdezné a címzettet, hogy mit kezd vele. Erről semmit sem lehet tudni.

Keresőprogramok

Gyűjtik a keresésekre, a földrajzi elhelyezkedésre és a megtekintett oldalakra vonatkozó összes adatot. A legfontosabb keresőprogramok, a Google, a Yahoo! és a Microsoft Bing keresőprogramja be van építve a szolgáltatást nyújtó internetes óriáscégek rendszerébe. Segítségükkel a cégek pótlólagos adatokat gyűjtenek, amelyek a saját keresésekkel keresztezve még pontosabb képet alkotnak az internetezőről. Nem kell közölni a Google-lal az életkort vagy a nemet. Számos más tényező segítségével képes azt meghatározni.

Amit eladnak

Bevételük nagy része a reklámból származik. Nem adatokat árulnak, hanem a pontosan körülírt fogyasztóhoz való hozzáférést, amit a keresőprogramok által, valamint a Google esetében leányvállalatán, a YouTube videómegosztó portálon való összes keresés és megtekintett tartalomból kinyert adatok keresztezésével kapnak meg. A Google a Gmail levelezőprogram segítségével elküldött üzenetek tartalmát is sokáig felhasználta, erről tavaly júniusban mondott le – nyilvánosan.

Az USA-ban szinte nem is létezik olyan törvény, amely védené a közösségi portálokról vagy a keresőprogramok segítségével kinyert adatokat. Kanadában és Európában korlátozzák az adatok felhasználását, egyebek között az egészséggel kapcsolatos valamennyi adatot.

A május 25-én életbe lépő európai uniós új Általános Adatvédelmi Rendelet (GDPR) világosabban szabályozza majd az adatgyűjtést. „Lakhelyétől függetlenül mindenkitől azt kérjük, hogy nézze át a Facebook adatkezelési gyakorlatára vonatkozó fontos információkat, és döntsön adatai titkosításának fokáról” – írta közleményében a cég. Az új irányelvek szerint a Facebook-felhasználók a reklámokról, a harmadik féltől érkező információkról, politikai, vallási nézeteik és családi állapotuk megosztásáról dönthetnek. Emellett arra kérik őket, nyilatkozzanak arról: kívánják-e használni az arcfelismerő technológiát. Ez lehetővé teszi, hogy értesítsék a felhasználókat, ha valaki felhatalmazás nélkül képet tesz közzé róluk.

A Facebook az uniós rendeletnek megfelelően korlátozza a kiskorúakat célzó reklámokat és a profiljaikon található adatok láthatóságát. A 18 év alattiak az arcfelismerő technológiát sem használhatják, és egyes esetekben csak szülői engedéllyel férhetnek hozzá bizonyos információkhoz. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?