Igazolvány ide-oda

A parlamentben 2002-ben elfogadott felsőoktatási törvény nálunk is hivatalosan bevezette a diákigazolványt, de szokás szerint nem voltak teljesen következetesek a honatyák.

A parlamentben 2002-ben elfogadott felsőoktatási törvény nálunk is hivatalosan bevezette a diákigazolványt, de szokás szerint nem voltak teljesen következetesek a honatyák. Emlékészem, amikor a kilencvenes évek második felében Magyarországra mentem középiskolába, az egyik legfontosabb dolog számomra pont a diákigazolvány lett, hiszen bár csak egy egyszerű fényképes füzetecske volt egy-két pecséttel, mégis mindenhol elfogadták, erre adták a kedvezményes vasúti jegyet, de bérletként is szolgált, sőt gyakran megesett, hogy ha egyéb igazolvány nem volt nálunk, még az igazoltató rendőrök is rábólintottak. Múzeum, uszoda, kulturális rendezvény; soha sehol nem volt gond, hogy mivel igazoljam diáklétemet. Amikor otthon egyetemre kerültem, nem és nem bírtam megérteni, miért is nincs itt semmilyen füzet, lapocska vagy bármi, amivel bizonyíthatom, diák vagyok. Biztos vagyok benne, hogy sok diáktársammal esett meg, hogy az indexüket, a legfontosabb egyetemi dokumentumukat kellett állandóan magukkal cipelniük, hogy bizonyítani tudják, ők valóban diákok. Most úgy tűnik, megoldódott nálunk is a dolog, de nem olyan egyszerű, ahogy első hallásra tűnik. Míg Magyarországon egységes diákigazolvány van az általános iskoláktól a középiskolákon keresztül a felsőoktatási intézményekig, nálunk még az egyetemek, sőt néhol a karok sem tudták egységesíteni a dolgot. ĺgy fordulhatott elő, hogy valakinek bankkártyaként, ebédjegyként, fénymásoló kártyaként, egyetemi belépőként és nemzetközi diákigazolványként működik a kártya, más csak az egyetemen belül tudja használni, s ott sem mindenre, mivel a kiszolgálórendszereket még nem vásárolták meg. A vasúttal és a távolsági buszjáratokat üzemeltető vállalatokkal egyáltalán nem sikerült megegyezni, így náluk továbbra is külön igazolványt kell kiállítatni, hogy az ember olcsóbban utazhasson az iskola és otthona között. Annyi előrelépés azért történt, hogy a fővárosban a tömegközlekedési vállalat elfogadja az új műanyag lapocskát. Hogy az egész rendszer beválik-e, majd az idő megmutatja, de egy biztos, ezzel is egy kicsit közelebb jutottunk az ideális megoldáshoz. Talán a legnagyobb előnye az itteni kártyáknak a magyarországiakéhoz képest, hogy ISIC-ként, azaz nemzetközi diákigazolványként is működnek, de – sajnos – ez sem érvényes az összes egyetemre.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?