MTI-HÁTTÉRIvana Hodak, a 26 éves ügyvédbojtárnő hétfői meggyilkolása után először beszélt a horvát miniszterelnök arról, hogy határozottan föl kell venni a harcot a maffia ellen.
Horvátország harca a maffia ellen
MTI-HÁTTÉR
Ivana Hodak, a 26 éves ügyvédbojtárnő hétfői meggyilkolása után először beszélt a horvát miniszterelnök arról, hogy határozottan föl kell venni a harcot a maffia ellen. A gyilkos nyilvánvalóan jól ismerte a kiszemelt áldozat szokásait, napirendjét: a zágrábi ház folyosóján várta, hogy Hodak kilépjen lakásából, majd két fejlövéssel végzett vele. A gyilkosság után negyedórával megindított nyomozás egyelőre nem járt eredménnyel.
A fiatal jogászgyakornok megölésének motívumáról különböző feltételezések hallhatók – írta a Frankfurter Allgemeine Zeitung. Az egyik arra emlékeztet, hogy az áldozat apja annak az egykori tábornoknak a védőügyvédje, aki a 90-es évek elején – Franjo Tudjman államfő megbízásából – külföldi fegyvereket vásárolt az ENSZ-embargóval sújtott Horvátország hadserege számára. Vladimir Zagorecet azzal vádolják, hogy az ügylet mellékszálaként 3,4 millió euró értékű ékszert sikkasztott el.
A Horvátország leggazdagabb üzletemberei közé tartozó Zagorec érdekeit Zvonimir Hodak képviseli a perben. Zágrábi hírek szerint „befolyásos körök” meg akarták akadályozni, hogy Zagorec bármit is „kikotyogjon” a fegyverügyletek hátterében álló személyekről, s ezzel terhelő vallomást tegyen egykori bűntársaira. Ügyvédje leányának a meggyilkolása ebben az értelemben figyelmeztetés akart lenni.
Zagorec foggal-körömmel próbálta megakadályozni, hogy az osztrák hatóságok kiadják Horvátországnak. Nemcsak attól tartott, hogy nem lesz része tisztességes eljárásban, hanem az életét is félti. Nemrég arról beszélt, hogy halálos fenyegetést kapott egykori üzlettársától, Hrvoje Petractól. Utóbbi – a fiával, Novicával együtt – jelenleg börtönbüntetését tölti. Amiatt ítélték el, mert elrabolta Zagorec fiát. Az ügy pikantériája, hogy Ivana Hodaknak viszonya volt Novica védőügyvédjével. Meggyilkolása tehát nemcsak a Zagorec-perrel, hanem a Petrac-üggyel is összefüggésben állhat.
Hrvoje Petrac, aki többek között éveken át finanszírozta a 2005-ben elfogott Ante Gotovina horvát tábornok bujkálását, a horvát politika és a szervezett bűnözés közötti összekötő kapocsnak számít. Úgy tűnik, egy bűnügy nyomai ezúttal is Franjo Tudjman elnökségének sötét korszakába nyúlnak vissza – írta a FAZ.
Ivo Sanader kormányfő a gyilkosság másnapján leváltott két minisztert, akiket pártja (HZDS) delegált a kormányba. A belügyminisztériumot ezentúl Tomislav Karamarko irányítja; ő eddig a hírszerzés (SOA) élén állt, és Stjepan Mesic államfő bizalmasának számít. Döntő része volt abban, hogy Gotovinát sikerült őrizetbe venni, majd nem sokkal később átadni a hágai Nemzetközi Törvényszéknek. Az igazságügyi tárca vezetésével Ivan Simonovicot bízta meg a miniszterelnök. Sanader leváltotta az országos rendőrfőkapitányt is, és a helyére Vladimir Fabert nevezte ki. Ő rendkívül sikeres és támadhatatlan hivatalnok hírében áll. Legutóbb a háborús bűntettekkel gyanúsított horvát parlamenti képviselő, Branimir Glavas elleni vizsgálatot vezette Eszéken.
Azzal, hogy a belbiztonsági és az igazságügyi tárca kulcsfontosságú pozícióit három tekintélyes és pártoktól független szakemberrel töltötte be, a kormánypárt mentesül ama vád alól, hogy elhanyagolja, illetve akadályozza a nemzeti-konzervatív köröket érintő nyomozásokat. Sanader ráadásul tudja, hogy az EU-csatlakozásról folyó tárgyalások előmozdítása érdekében sikereket kell felmutatnia a korrupció és a szervezett bűnözés ellen vívott harcban. Brüsszelben ugyanis tanultak a Bulgáriával és Romániával kapcsolatos negatív tapasztalatokból – és óvatosabbak lettek a felvétellel kapcsolatban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.