Az egykori csehszlovák kommunista Állambiztonsági Hivatal (ŠtB) archívumához való hozzáférés korlátozását követelik egykori cseh ellenzékiek. A közszolgálati Cseh Televízió kedd esti közleménye szerint köztük van Václav Havel volt csehszlovák, illetve cseh államfő is.
Havel: korlátozzák az ŠtB-akták nyilvánosságát
A mintegy kéttucat disszidens azt követeli, hogy a korábban megfigyelt emberekkel kapcsolatos személyes információk, adatok csak akkor legyenek nyilvánosan hozzáférhetőek, ha az érintettek hozzájárulnak.
A Jiří Paroubek kormányfőnek, František Bublan belügyminiszternek, valamint a személyi adatokat védő hivatalnak címzett levelet olyan ismert személyiségek írták alá, mint Václav Havel volt köztársasági elnök, Jiří Dientsbier volt csehszlovák külügyminiszter, Jan Kren történész vagy Jirina Siklová szociológus. Az egykori ellenzékiek követelése ellentétes reakciókat váltott ki a történészek és a politikusok körében.
„Az Állambiztonsági Hivatal irataihoz való hozzáférés korlátozása egyértelműen hátralépés, ellentétes azzal, ami a szomszédos országokban történik. A környező országokban intézetek alakultak, amelyek feldolgozzák ezeket az archívumokat és hozzáférhetővé teszik őket” – nyilatkozta Radek Schovánek történész.
Vladimír Zeman belügyminiszter-helyettes szerint az általánosan elfogadott demokratikus szabályok szerint gyakorlatilag nem lehet korlátozni a nyilvánosság hozzáférését az egyes személyek aktáihoz. Zeman úgy véli, a belügyminisztériumnak csak egy kivitelezhető megoldás áll rendelkezésére: minden aktához, amely az érintett, volt ellenzéki személyek számára érzékeny és vitatható információkat tartalmaz, csatolni kell az illetők nyilatkozatát arról, szerintük a leírt eset hogy történt, illetve mi az ő véleményük az iratokban található problémáról.
Csehországban az egykori ŠtB archívuma néhány éve mindenki számára szinte korlátozás nélkül hozzáférhető.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.