Hasznosítható vereség

A Medgyessy-kormányon múlik, mit kezd az EP-választás eredményével; hasznosítja-e a vereséget, vagy engedi, hogy válsághangulat uralkodjon el rajta – véli Török Gábor politológus.

A kérdés, hogy a kabinet a vereség hatására még rosszabb teljesítményt nyújt, mint eddig, vagy hasznosítja, tanul belőle, és olyan politikai lépéseket tesz, amelyek két év múlva jobb választási szereplést eredményeznek számára.

A vasárnapi európai parlamenti választáson a leadott voksok alapján a Fidesz 12, az MSZP kilenc, az SZDSZ kettő, az MDF egy képviselőt delegálhat a 732 tagú Európai Parlamentbe.

Török Gábor megítélése szerint nem változik a Fidesz nyomásgyakorló ereje, „nem kell nagyon komolyan venni” azokat a kampánymondatokat, hogy ellenzéki győzelem esetén „népakarat ellenében nem lehet politizálni”. „A kormány kormányoz, az ellenzék pedig megpróbál kritizálni illetve beleavatkozni, de csak a kormányon múlik, hogy ez milyen mértékű lesz” – mondta Török Gábor, hozzátéve, hogy „a helyzet kulcsa továbbra is a kormánypártok kezében van, hiszen nekik van többségük”.

Az SZDSZ két megszerzett mandátumáról szólva a politológus úgy fogalmazott: „nem hiszi, hogy a liberális szellem súlya ettől betör a kormányba”, hiszen az SZDSZ eddig is „felül volt reprezentálva”, választási eredményeihez képest több miniszteri pozícióval rendelkezett, mint amennyi arányos lett volna. A párt azonban esetleg bátrabb lesz, több önbizalma lesz, a konfliktusokban jobban meri érvényesíteni a politikai akaratát.

„Nem hiszem, hogy radikális változást kellene várni az EP-választásoktól. Ez egy időmérő edzés volt, kialakult egy rajtsorrend, a verseny még csak most kezdődik”. Arra a kérdésre, módosulhatnak-e a szocialista párton belüli erőviszonyok, kifejtette: kaptak egy nyomós, súlyos érvet azok, akik változást szeretnének. A szocialista párt politikusain múlik, tudják-e ezt a helyzetet kezelni. Mint mondta, „a legnagyobb hibát akkor követné el az MSZP, ha a választási vereséget témává tenné”, és ahelyett, hogy kormányozna, a következő hónapokat azzal töltené, hogy válságkommunikációt folytat. Ugyanakkor, tette hozzá, „van erre esély”.

Az eddigi tapasztalatok alapján nagy a valószínűsége annak, hogy most is felerősödnek a kritikus hangok és lesznek olyanok, akik nyilvánosan sürgetik a változást, de nem kizárt, hogy a pártban, a korábbiakból tanulva, mindezt csendben, a színfalak mögött vitatják meg.

A kampányról és a részvételi arányról szólva a politológus azt mondta: ha hinni lehet a közvélemény-kutatási adatoknak, az MSZP-nek ennél jobb eredményt kellett volna elérnie, ez arra a következtetésre adna okot, hogy eltérő volt a két nagy párt mobilizációs ereje, „a Fidesznek sikerült jobban elvinnie szavazóit”. Ha ez így van, akkor valóban igaz, hogy a szocialista párt kampánya „talán nem volt a legmegfelelőbb” – fűzte hozzá.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?