Hamisítvány vagy valódi az ellenzékellenes üzenet?

Belpolitikai és nemzetközi (sajtó)vitát indított az az üzenet, amelyet halála előtt néhány nappal állítólag Teller Ede atomfizikus fogalmazott meg a magyarországi helyzettel kapcsolatban.

Belpolitikai és nemzetközi (sajtó)vitát indított az az üzenet, amelyet halála előtt néhány nappal állítólag Teller Ede atomfizikus fogalmazott meg a magyarországi helyzettel kapcsolatban. A dokumentumot a világhírű tudós közvetlen munkatársai faxolták el a Népszabadság szerkesztőségébe, mellékelve a tudós jóváhagyó aláírását. Eljutott Budapestre az a levél is, amelyben a feljegyzés megszületésének körülményeit részletezték: Teller diktálta a szöveget, amelyet többször is finomított, ellenőrzött. A Rossz hírek a szülőföldről című levélben egyebek mellett a következő olvasható: „Jóllehet, messze vagyok Magyarországtól, bőséges információim alapján úgy gondolom, hogy szülőföldemen nagy a politikai káosz. Ennek meghatározó eleme, hogy a jelenlegi ellenzék inkább belső ellenségként, mint politikai ellenzékként viselkedik. Az ellenzék egy év elteltével nem veszi tudomásul, hogy elvesztette a választásokat, továbbra is csak a kormányt támadja antidemokratikus módszerekkel, s nem hajlandó támogatni a nemzet egészének javát szolgáló javaslatokat. Az Európai Unióval kapcsolatos álláspontjuk zavaros, s gyakran fogalmaznak meg Amerika-ellenes nézeteket.” Hamisításnak tartja az üzenetet Teller Ede magyar nyelvű levelezésének intézője. Grigory N. Margit elmondta, hogy a tudóst szeptember elején arra kérte Zeley László, hogy írjon cikket a Népszabadságba a magyar politikai helyzetről. Teller Ede a kérést el akarta utasítani azzal az érvvel, hogy nincs kellő ismerete hozzá a magyarországi belpolitikáról. A választ szeptember 5-én le is diktálta. Grigory N. Margit a levelet hazavitte, hogy legépelje, de a professzor szélütése, majd halála miatt aláíratni és elküldeni már nem tudta. A nyilatkozó elmondása szerint Zeley László mintegy 20 aláírt névjegyet kért és kapott a professzor nevében ajándékba szánt könyvekhez dedikáció helyett. Továbbra is hitelesnek tekinti a levelet a Népszabadság – közölte Eötvös Pál főszerkesztő. „Az amerikai nyilatkozatot nem fogom fel cáfolatnak” – közölte a Lawrence Livermore Nemzeti Laboratórium sajtóosztályának vezetője által elmondottakra reagálva. Susan Houghton szerint Teller Ede professzornak semmi köze a levélhez, és az intézet hamisítványnak minősítette. A Livermore sajtóosztályának vezetője sajnálatosnak nevezte, hogy vannak olyanok, akik megpróbálnak tőkét kovácsolni a professzor nevéből. Teller Ede az egyik alapítója, 1958–60-ban között igazgatója volt a kutatóintézetnek. Nyugdíjba vonulása, 1974 óta tudományos tanácsadó volt. (m, nol)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?