Globális újraosztás?

<p>A világot nem kevés probléma nyomasztja, a klímaváltozástól a munkanélküliségig, a vízhiánytól a fogyasztóvédelemig. Ezt mi egyedül nem fogjuk megoldani itt, a Kárpát-medencében, mindenki kell hozzá.&nbsp;</p>

Sokan örülnek, hogy Donald Trump megkezdte elnökségét, abban bíznak, hogy ő lesz az, aki egyes folyamatokat elindít. Még ha az is világos, hogy van, amiért nagyon nem akar tenni, az egyik az általa kínai viccnek tartott klímaváltozás…

A vagyoni egyenlőtlenségek nőttek, a társadalmi igazságosság romlott az elmúlt évtizedekben. Trump részben azért nyerhetett, mert a kékgallérosokkal is el tudta hitetni, hogy érti a globalizáció problémáit. Ugyanakkor az USA hatalma és dicsősége nem kis részben épp annak köszönhető, hogy egy relatív békés világpolitikai környezetben, aktív kereskedelempolitikával tudta gazdagítani magát. Az más kérdés – és ezt a Fehér Háznak is meg kellene oldania –, hogy a rengeteg vagyon, ami keletkezett, nem oszlott szét, hanem egyre kevesebb ember kezében összpontosul.

A friss Global Wealth Report (Globális Vagyoni Jelentés) szerint a világ 8 leggazdagabb dollármilliárdosa ugyanannyi vagyonnal rendelkezik, mint az emberiség szegényebb fele. Kanada két leggazdagabb emberének akkora a vagyona, mint a kanadaiak alsó 30 százalékának. Sokáig lehet folytatni a sort. A globalizáció nemhogy segített, hanem rontott a jövedelmek elosztásán. Ez Amerika gondja is, ahogy mindenki másé, ezen kellene változtatni.

De mennyire hihető, hogy egy milliomos amerikai ingatlanmágnás ezen fog dolgozni, és nem éppen a szupergazdagoknak fog kedvezni? Hamar kiderül. Trump kormányának tagjai körülbelül 35 milliárd dolláros vagyonnal rendelkeznek – korábban az ifjabb Bush egyik kormánya már 2,5 milliárddal is sokaknak szemet szúrt.

Fél év alatt meg fog mutatkozni, hogy Trump valóban akar-e kedvezni a tömegeknek, amelyek hatalomra juttatták. Ám az USA-ban rekordalacsony a munkanélküliség, és nem ez a stratégiai probléma, hanem a jövedelmi egyenlőtlenség. Ezt viszont pont republikánus színekben nehéz piszkálni, hiszen a párt régóta azt vallja, hogy mindenki a maga sorsáért felel, ne az állam avatkozzon be újraelosztásokkal. Ugyanakkor a Washington által támogatott gazdasági globalizáció tett sokak hátán gazdaggá keveseket. Mi tehát az igazságos elvárás egy amerikai polgártól az állammal szemben? És mit várhatunk el itt, Közép-Európában? Bízzuk-e az államra az újraelosztást, vagy nincs ilyen mechanizmusra szükség? Megérdemelten lettek gazdagok a gazdagok? Felelősen bánnak a befolyásukkal, hatalmukkal? Hol lehet csiszolni a rendszeren? No, erre nem hogy Trump nem tudja a választ, hanem közgazdászok garmadája keresi azt, a társadalomtudósok egyéb csapataival. A felfordulás elkerülésének egyetlen útja, ha lesz olyan megoldás, amellyel minden fél ki tud egyezni. Egyébként jönnek a szélsőségek, az ő megoldásaikkal.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?