Az amerikai elnök európai körútjának legfontosabb üzenete, hogy az Egyesült Államok számára kiemelt fontosságúak az Európával, pontosabban az európai országokkal fenntartott kapcsolatok.
George Bush a bús viszony ellen
Bush elnök európai látogatásával kapcsolatban meg kell említeni azt is, hogy nemcsak az Európával mint kontinenshez fűződő általános kapcsolatokon igyekszik javítani, hanem azokkal az országokkal is, amelyekkel a legnagyobb nézeteltérések alakultak ki Irak kapcsán. A német kancellárral tartott találkozón sok szó esett az amerikai–német barátságról, a jövőbeli együttműködésről, ami rendkívül pozitív fejlemény. Nem lehet azonban nem észrevenni, hogy a látszat alapján úgy tűnik, jobban sikerültek a Jacques Chirac francia államfővel tartott tárgyalások, mint Gerhard Schröder kancellárral (természetesen az igazi eredményeket majd csak valamivel később, a konkrét eseményeket követően lehet pontosabban elemezni). Ebben valószínűleg az is közrejátszott, hogy Schröder eléggé elvetette a sulykot legutóbbi választási kampánya során, de lehet, hogy csak kommunikációs stílusukban különböznek. Paradox módon első ránézésre olyan helyzet állt elő, mint eddig nagyon ritkán: az amerikai–francia kapcsolatok jobbak lehetnek, mint az amerikai–német kapcsolatok. Legalábbis a látszat ezt mutatja, hiszen ne feledjük: alapvető, és szinte feloldhatatlan ellentét van a két ország nemzetközi kapcsolatokkal összefüggő koncepciója között. Franciaország multipoláris világban gondolkodik, amelyben az USA csak az egyik globális hatalom lenne, mellette viszont több más entitás is rendelkezne ezzel a státussal. Természetesen még mindig az amerikaiak lennének a legbefolyásosabbak, de nem az egyetlenek. Az Európai Unió – erős francia inspirációval – lenne az egyik legfontosabb pólus. Az amerikai koncepció alapja viszont az unipoláris világ (amerikai dominanciával) fenntartása. Ezt az alapvető különbséget nem szabadna elfelejtenünk az elemzések során. Azt, hogy most sincs minden úgy, ahogy kinéz, és nem egyezett meg hirtelen mindenki mindenkivel és mindenben, bizonyítják az Irakkal kapcsolatok álláspontokban mutatkozó eltérések. Ezzel összefügg az is, hogy bár kétségkívül eredmény, hogy minden NATO-tag hozzájárul majd az iraki kiképzőmisszióhoz, azonban Franciaország a minimális hozzájárulást (egy összekötőt) jelentette be. Tény azonban, hogy mindezek ellenére rengeteg dolog létezik, amely egymáshoz köti az Egyesült Államokat és Európát: történelmi, kulturális gyökerek, közös értékek, stratégiai okok egész skálája, de nagyon szoros gazdasági összefonódás is. Összegezve tehát, Bush elnök európai körútja természetesen nem oldhatott meg minden nézeteltérést, azonban kétségkívül hozzájárult a sokkal jobb atmoszférájú párbeszédhez Amerika és Európa között.
A szerző külpolitikai elemző
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.