Az emberek veszedelmesen nagy hányada manipulálható.
Génekbe kódolva
Nemrég emlékezett meg az ország egy szomorú évfordulóról, az első nagy kommunista kirakatperről. 70 évvel ezelőtt végezték ki Milada Horákovát és társait. 1950. június 27-én volt a kivégzés – történelmi léptékkel mérve nem is olyan rég, ma is sokan vannak még köztük olyanok, akik megélték azokat a vészterhes éveket. De ami a legrosszabb: amit a génekbe kódolt a totalitárius rendszer, az még ma is tovább él, amikor már harminc éve szabadságban élhetünk.
„Ez volt az első nagy kirakatper, amelynek megrendezésében a szovjet állambiztonságiak is részt vettek. Az első koncepciós per, amikor az állambiztonság, az ügyészség és a bíróság előre megírt forgatókönyv szerint járt el”, mondta el Branislav Kinčok, a Nemzeti Emlékezet Intézetének történésze. Összesen tizenhárom embert ítéltek el, négyüket kivégezték. A rezsim példát akart statuálni, elrettenteni a társadalmat és megmutatni, hogy vaskézzel irányít. A vádlottakat háborús uszítóként tüntették fel, akik veszélyeztetik a szocialista békét. Éppen ezért lehetett sikeres ez a propaganda, hiszen akkor alig öt éve ért véget a világháború és mindenki félt egy újabbtól. A félelem pedig gyorsan változik át gyűlöletté. Az emberek, még a kisiskolások is petíciókat írtak alá, melyben a vádlottak megbüntetését követelték. És éppen ez az első számú tanulság: mi mindet lehet elérni az emberek manipulálásával. A félelem ma is közöttünk van, legyen szó a menekültekről, a melegekről, a koronavírusról, bármiről. A másik tanulság, hogy mennyire törékeny a demokratikus társadalmi berendezkedés. A demokrácia egymás kölcsönös tiszteletén és a szabályok betartásán áll vagy bukik. És akik fütyülnek a szabályokra, azoknak mindig könnyebb. Ha ebből a szempontból tekintünk végig a társadalmon, nincs túl sok ok az optimizmusra. Az emberek veszedelmesen nagy hányada manipulálható és hajlamos a leghajmeresztőbb összeesküvés-elméletekben hinni. Még mindig vannak, akik szerint a Föld lapos, a koronavírus kitaláció, hogy rabszolgákat csináljanak az emberekből, az 5G-rendszer bármit terjeszthet, az emberekbe pedig csipeket tesznek. És az összes média hazudik (kivéve az, amelyiknek hiszek). Az észérvek mit sem érnek.
Mindez a totalitárius rendszereknek ágyaz meg, a demokrácia hiánycikké válhat. Putyin éppen most betonozta be magát Oroszországban.
Magyarországon Orbán a saját játékszabályai szerint kormányoz.
Lengyelország viszont válaszúthoz érkezett, az elnökválasztás második fordulója vár rá.
Mindezek miatt is fontos, hogy megemlékezzünk a koncepciós perekről, de még fontosabb, hogy olyan társadalmi és politikai közeget alakítsunk ki, ahol a totalitarizmus genetikai kódjának nincs esélye.
A szerző a TASR munkatársa
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.