(Pixabay: Gerd Altmann)
Fókusz és önmérséklet
Az egész cikket egy robot írta. Nyugalom, nem erre a véleménycikkre vonatkozik az első mondat, hanem ez a címe a brit Guardian hét elején közölt írásának, mégpedig nem alaptalanul, ugyanis valóban egy mesterséges intelligenciánál (MI) rendelték meg.
A GPT-3, Open AI új nyelvi generátor az internetről gépi tanulással sajátítja el, hogyan lehet „emberi” szövegeket előállítani. A cikk megírásához világos instrukciókat kapott a GPT-3, ötszáz szavas, érthető, világos nyelven megírt, tömör esszét várnak el tőle; a téma pedig, hogy miért nem kell félnünk a mesterséges intelligenciától. Az eredmény pedig több vonatkozásban is lebilincselő.
A nyelvi generátor nyolc különböző esszét produkált, a Guardianben megjelent írást ezekből ollózták össze, azért választották ezt a megoldást, hogy bemutassák a stílusok és nyelvi regiszterek sokféleségét, amelyre a mesterséges intelligencia képes. A cikk szerkesztői azt írták, a véleménycikk elrendezése, szerkesztése kevesebb időt vett igénybe, mintha a kollégák cikkeit szerkesztették volna. A szerző (MI) a cikk elején leszögezi, hogy racionális és logikus döntések meghozatalára képes, amit következetesen bizonyít is. A cikk okfejtését nem követem végig, mindenki elolvashatja a neten.
Azon tűnődtem el, nem lehetne-e kölcsönkérni ezt az MI-t, hogy írjon egy programadó írást a szlovákiai magyar pártok összefésüléséről. Vajon hogyan teljesítene, ha összegereblyézhetné az összes rendelkezésre álló adatot? Milyen eredménye lenne a racionális és logikus gondolatmintázatokon alapuló tervnek? Mihez kezdene az MKP elnökének, Forró Krisztiánnak a kijelentésével: „Ám ha az egység felé szeretnénk haladni, bölcsebb lenne, ha a felvidéki magyarságot közvetlenül, valamint a Dél- és Kelet-Szlovákiát érintő kérdésekkel foglalkoznánk, és lehetőleg mellőznénk azokat a témákat, amelyek megosztják közösségünket”.
A körülöttünk zajló események, legyenek azok hozzánk közelebb (Pozsonyban vagy Budapesten) vagy távolabb (Brüsszel, Moszkva, Washington, Minszk, Peking stb.) bizony érintenek, foglalkoztatnak bennünket, véleményünk van róluk, és szabadon el is mondhatjuk, mit gondolunk ezekről a történésekről. Tehát nem „mellőzni kell a témákat”, hanem megbeszélni, megérteni. Teljesen természetes azonban, hogy nem értünk egyet minden esetben, sőt, vitázhatunk is. És ez jól van így.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.