FIGYELŐ

Orosz–ukrán gázárvita
Oroszország igyekszik bevonni az Európai Uniót az Ukrajnával folytatott gázárvitájának rendezésébe, de Brüsszel ódzkodik a döntőbírói szereptől, írta a Vedomosztyi című orosz üzleti lap.

Orosz–ukrán gázárvita

Oroszország igyekszik bevonni az Európai Uniót az Ukrajnával folytatott gázárvitájának rendezésébe, de Brüsszel ódzkodik a döntőbírói szereptől, írta a Vedomosztyi című orosz üzleti lap. Az állami ellenőrzésű Gazprom orosz monopólium azzal vádolta Kijevet, hogy szabotálja a 2013-ig érvényes kormányközi megállapodás 2006-ra szóló kiegészítő jegyzőkönyvének aláírását, amely rögzítené az Ukrajnának szánt jövő évi orosz gázszállítások árát és az Európába irányuló szállítások tranzitdíját. Ez fenyegeti az európai fogyasztók orosz gázzal való zavartalan ellátását. Ukrajna vonakodik lemondani az olcsó, ezer köbméterenként 50 dolláros orosz gázszállításokról, még ha ezeket kedvezményes tranzitdíj ellentételezi is. A Gazprom mindenekelőtt tranzitmegállapodást akar kötni Ukrajnával 116 milliárd köbméter nyugat-európai szállításáról területén át. A Gazprom piaci árat igényel ukrajnai szállításaiért, ami több mint 160 dollár lenne. Ez esetben az orosz monopólium kész 1,75 dollárra emelni az általa fizetett tranzitdíjat. Az új feltételek 1,8 milliárd dollár többletprofitot hoznának a Gazpromnak, de a kért ár meghaladja az ukrán fizetőképességet. A Vedomosztyi szerint azonban az orosz kormány nem akar engedni, és az EU segítségével próbál nyomást kifejteni a vonakodó szomszédra. Jegyzőkönyv hiányában Ukrajna megcsapolhatja a tranzitgázt, és Oroszország a gázcsap ideiglenes elzárására kényszerülhet, mint az tavaly Fehéroroszország esetében történt.

Tisztázni kell a CIA-börtönök ügyét

Franco Frattini európai bizottsági alelnök bízik az EU tagországaiban, hogy igazat mondanak az állítólagos titkos CIA-börtönökkel kapcsolatban, de kíváncsi az amerikai információkra is – derül ki a La Libre Belgique-nek adott interjújából. „Ha a Egyesült Államok azt mondja, hogy európai területen soha nem volt titkos börtön, hitelt kell adnom a szavának” – hangoztatta az olasz politikus, leszögezve, hogy nincs elég hatalma azt mondani, nem az igazságot hallotta. Emlékeztetett arra, hogy az EU-nak nincs vizsgálati jogköre a témában. Van viszont az Európa Tanácsnak, és azzal folyamatosan kapcsolatban áll – fűzte hozzá. Figyelmeztetett, ilyen kérdésekben nem szabad ítéletet mondani addig, amíg nincs bizonyíték. „Puszta vádaskodások alapján nem teszek javaslatokat szankciókra” – szögezte le a biztos, aki korábban jelezte, azon uniós tagállamok szavazati jogának felfüggesztésére is sor kerülhet, amelyekről kiderül, hogy titkos CIA-börtönt működtetett. Jövő héten Európában tesz látogatást Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter, és a megbeszéléseken ez a téma minden bizonnyal szerepelni fog.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?