Fico az oroszok embere

<p>A téli kijevi események, a tavasszal kirobbant orosz&ndash;ukrán konfliktus és a nyári uniós szankciók után Robert Fico ismét határozottan oroszbarát politikusként viselkedik.</p>

Amikor tavasszal Moszkva bekebelezte a Krímet, Fico is elismerte, hogy megsértették Ukrajna területi egységét. A balti államok és Lengyelország javaslatára viszont, melyek intenzívebb amerikai katonai jelenlétet sürgettek Közép-Európában, úgy reagált, nem tudja elképzelni, hogy NATO-katonák Szlovákiába jöjjenek. Szó szerint azt mondta: „Szlovákiának már megvannak a történelmi tapasztalatai az idegen katonák bejövetelével, emlékezzünk csak 1968-ra.” Ezzel pedig egyenlőségjelet rakott a Varsói Szerződés országainak megszállói, és egy olyan katonai jelenlét közé, amelyet demokratikusan választott alkotmányos tényezők hagynának jóvá.

A kormányfő nem győzi hangsúlyozni, milyen rossz tapasztalatai vannak Ukrajnával. Mint mondta, ha a 2009-es gázválság idején valaki magasról tett ránk – elnézést a kifejezésért –, akkor az Julija Timosenko akkori ukrán kormányfő volt. A témával foglalkozó szakemberek nem értik, hogyan adhatott Ukrajna Szlovákiának gázt azután, hogy Moszkva elzárta a gázcsapot. Ezért ha Fico azt állítja, hogy az ukránok segíthettek volna, de nem tették, azzal áttételesen Oroszországot támogatja.

A lelőtt maláj repülőgép esete után az Európai Unió szankciókat foganatosított, elfogadásuknál jelen volt Fico is, egyetértett velük. Mindezek ellenére most azt állítja, a szankciók értelmetlenek. Külföldről nézve tehát Szlovákia olyan országként fest, amely nem tudja, mit akar, és kinek az oldalán áll. Ha az unió, az USA és a többi ország nem fogadta volna el a szankciókat, azzal csendben jóváhagyták volna a nemzetközi jog megsértését. Ezzel sokkal nagyobb veszélybe került volna Szlovákia, mint így, hogy a demokratikus országok kinyilvánították: nem tolerálják az Ukrajna területi egysége elleni támadást.

Robert Fico viselkedése nem jelent kilengést az elmúlt tizenöt év tapasztalatához képest: a Smer 1999-es megalakulása óta folyamatosan hangoztatja oroszbarát nézeteit. Kérdés, mi áll ennek az oroszbarát retorikának a hátterében. Úgy tűnik, több tényező is. Fico szeretne kivételt szerezni az energia-nagyhatalomtól. Szimpatizál a tekintélyelvű orosz vezetőkkel, de nem a szláv kölcsönösség miatt, hanem személyes szimpátiából. És igyekszik meglovagolni az erősödő Amerika-ellenességet, továbbá azt, hogy a társadalom egy része növekvő szimpátiával viseltet Oroszország irányába. És mindenekelőtt szeretné megtartani az orosz állami cégekkel zajló átláthatatlan üzleteit. Ami a 90-es években Mečiar volt Borisz Jelcinnek, az most Putyinnak Fico. Egy politikus, aki az unió és a NATO berkeiben az orosz érdekeket képviseli.

A szerző a Trend hetilap politikai kommentátora

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?