Feltámasztás karaktergyilkosság után

<p>A modern politikában az egyik leghatékonyabb eszköz az ellenfél ellehetetlenítése, hitelességének lerombolása személyes támadáson keresztül. Ezt nevezi a szakirodalom politikai karaktergyilkosságnak. Amellett, hogy ez nem az igazságszolgáltatás, hanem a politikai harc eszköze, mégis komoly befolyása lehet a társadalomra.</p>

Gyakran mémgyárak kísérik a politikai karaktergyilkosságokat. Mindenki fel tud idézni a Facebookon és e-mailekben terjedő szatirikus képeket, politikai viccet egy-egy elbukott politikusról. Ez a hatalom természete, időnként elesnek a politikai arénában a harcosok. Észtországban most éppen azért mondatták le a régóta hivatalban lévő Jürgen Ligi pénzügyminisztert, mert egy vitában „gyökértelennek” nevezte orosz származású minisztertársát. Ez pedig ott nem fér bele (!) a politikai kultúrába, így hamar eltüntették a színről. Gyors és kevésbé fájdalmas likvidálás volt.

Viszont vannak, akikről már kilónyi kompromittáló anyag gyűlt össze, mégis ragaszkodnak a székükhöz, mert nem érzik, hogy nemcsak saját politikai táboruk, hanem az egész ország tűrésküszöbét feszegetik. A múlt héten Magyarországon egy ilyen hosszas politikai karaktergyilkolás áldozatát vették újra elő, és nevezték ki a Nemzet Sportolójává Schmitt Pált.

Egy diszkreditált politikust azért nem lehet visszahelyezni a döntéshozók közé, mert azzal azt üzennék, hogy az adott kínos ügye mégis rendben van és elfogadható. Márpedig éppen azt nem szeretnénk, hogy elítélendő dolgokat bárki bármikor a friss fiatal demokráciáinkban legitimáljon. Ez az államférfiak morális felelőssége.

Ehhez képest hogy lehet kitüntetni Magyarországon azt a személyt, aki a kommunista állambiztonság által oly kedvelt Astoria szállót igazgatta már az átkosban? Aki egykori olimpiai csapataranyérmesként később a magyar olimpiai bizottságot vezeti, de nem mond le, amikor doppinggal lebuknak a sportolói és aranyérmeket kell visszaadni Athénban? Akinek köztársasági elnöksége alatt a kisdoktori disszertációjáról kiderül, hogy plágiumgyanús és visszavonja az egyetem a tudományos címét? Aki ezt az ügyet addig húzta, hogy a magyar diákok a fénymásolást „schmittelésnek” hívják? Akinek a Paprika Csárdában gyűlt meg a helyesírással a baja? Aki miatt a köztársasági elnöki juttatást az utolsó percben megváltoztatták, hogy neki is járjon az 1,5 millió forintos havi apanázs?

A politikai arrogancia tetőzik Budapesten. Számos méltó, nem politikai jelölt adódott volna a Nemzet Sportolója címre, mégis az amúgy is privilegizált helyzetben lévő exállamfőt tüntette ki a kormány.

Mi pedig csak győzködjük otthon a gyereket, unokát, hogy nem szabad csalni, mert előbb-utóbb kiderül, és akkor megbüntetik.

A szerző magyarországi publicista

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?