Félelmetes vonzerő

Többször bebizonyosodott már, hogy amit korábban science fictionként ismertünk, előbb vagy utóbb valóra vált. Gondoljunk csak Verne Gyulára, aki megelőlegezte a tengeralattjárók és az űrrepülés valóságát vagy a tudományos-fantasztikus irodalom aranykorának nagy íróira, Heinleinre, Asimovra és H. G. Wellsre.

Többször bebizonyosodott már, hogy amit korábban science fictionként ismertünk, előbb vagy utóbb valóra vált. Gondoljunk csak Verne Gyulára, aki megelőlegezte a tengeralattjárók és az űrrepülés valóságát vagy a tudományos-fantasztikus irodalom aranykorának nagy íróira, Heinleinre, Asimovra és H. G. Wellsre. Ők ugyan mind természettudósok voltak, optimistán álltak a technikai fejlődéshez, de alapjában véve jól látták, hogy a jövőben a legkülönbözőbb technológiai és tudományos területeken szinte hetente jelentkeznek majd új és új eredmények.

Ki gondolta volna nagyapáink idejében, hogy televízióban láthatjuk majd a nagyvilág eseményeit, hogy hordozható telefonok segítségével leszünk elérhetőek a föld szinte bármelyik pontján, hogy a virtuális valóság segítségével távoli világokba utazhatunk el anélkül, hogy helyet változtatnánk, és hogy akár klónozhatók is leszünk? Ugyanúgy kinek a fejében fordult volna meg, hogy a fantasztikus könyvekből és filmekből ismert teleportálás valaha megvalósul? Pedig a híres Star Trek sorozatban Jean-Luc Picard és Kirk kapitány által használt futurisztikus szállítóeszköz elkészítése ma már nem is tűnik olyan lehetetlennek. Azután, hogy amerikai kutatók bebizonyították, a teleportálás elvben lehetséges, a napokban két tudóscsoportnak is sikerült atomokat eltüntetni és a tér egy másik pontjára áthelyezni. De kapkodhatjuk még a fejünket eleget, hiszen a mikroelektronika, a biotechnológia, illetve a génsebészeti eljárások robbanásszerű fejlődése is tartogat meglepetéseket.

Csakhogy a gyors átalakulás, az ugrásszerű fejlődés nem hoz magával túlzott bizonytalanságot? Hiszen így minden, ami ma igaz volt, holnapra kétségessé válhat. Ma még elhisszük Einstein relativitáselméletét, bár eltűnődünk, mikor azt halljuk, hogy a fizikusok egyik kísérletében az általuk küldött impulzus csúcsa gyorsabban haladt a fény sebességénél.

El kell ismernünk, hogy a felfedezések egy olyan korszakát éljük, melyben már-már nem lehet olyat gondolni, amire azt ne mondanánk: előbb vagy utóbb biztosan megvalósul. ĺgy válik a jövő lassacskán a szorongás forrásává, míg végül a tőle való félelem végleg elnyomja a vonzerejét.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?