Fegyvert se fognánk egymásért?!

<p>Friss közvélemény-kutatás a NATO-tagállamok közti szolidaritás gyengülésére mutatott rá. A PEW Research Center adatai szerint alig néhány tagállam közvéleménye támogatná, hogy egy oroszok által megtámadott másik tagállamnak katonai segítséget nyújtsanak.</p>

Ezeknek az eredményeknek a fényében nem csoda, hogy oly régóta folyik a vita arról, szállítson-e az Egyesült Államok fegyvereket Ukrajnának vagy sem. Hiszen még az sem biztos, hogy egymást támogatnánk, nem hogy egy olyan országot, amely nem is NATO-tag. A felmérésben szereplő angolszász országok – az USA, Kanada és az Egyesült Királyság – közvéleménye volt egyértelműen az a csoport, amely orosz agresszióval szemben a NATO Alapokmány V. cikkelyét, vagyis a szolidaritást katonai módon is támogatná. Ezekben az országokban 56, 53 és 49%-ban támogató a népesség, míg csupán 37, 36, illetve 37% elutasító a katonai opcióval szemben. Lengyelország érthető módon vezeti az európai statisztikát: a lengyelek 48 százaléka fogna fegyvert (34%-a elutasítaná), ha egy másik – mondjuk balti – tagállamról lenne szó. Azért még ezek a számok is meglepők a konfliktus közelsége tükrében. Végül: a három nagy kontinentális hatalom, Franciaország, Németország és Olaszország lakossága egyértelműen elutasítja ezt az alternatívát! Ez azt jelenti, hogy Rigáért vagy Varsóért jelenleg a francia, a német vagy az olasz közvéleménynek esze ágában sem lenne fegyveres konfliktusba keveredni Oroszországgal. El kell gondolkodni azon, hogy nemcsak az uniós, hanem a transzatlanti szövetséges identitásunk is mennyire elveszett a jólétben. Amíg az angolszászok más felelősségi szinten tekintenek a világra, addig az európaiakra jellemző bezárkózás, köldöknézés és világpolitikai félénkség sajnos itt is meglátszik. Pont az, ami az Európai Unió „külpolitikáján” is. Sem a közvélemény, sem a politikai vezetők nem mernek ilyen konfliktusokba beleállni. Pedig az elég szép vállalás, hogy hiába válhatna Chicago vagy Boston orosz atomcsapás célpontjává, az amerikaiak és még néhányan mégis vállalnák, hogy megvédjék Tallint, Rigát vagy Vilniust. Ezt az elemi szintű szolidaritást vissza kell hozni az unió határain belülre is, különben sem az ukránkérdést nem fogjuk tudni megoldani, sem arra nem lesz esély, hogy a menekültek vagy éppen a pénzügyi szolgáltatók adóztatása ügyében értelmes közös álláspont alakuljon ki.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?