Fájdalomdíj a kimaradó képviselőknek

Fél éven keresztül havonta minimum 165 ezer forintot kapnak végkielégítésként azok a magyarországi parlamenti képviselők, akik – összesen 135-en – az idei választáson elvesztették mandátumukat. A váltás, az átadás-átvétel teljes technikai költsége 1,85 milliárd forint.

Fél éven keresztül havonta minimum 165 ezer forintot kapnak végkielégítésként azok a magyarországi parlamenti képviselők, akik – összesen 135-en – az idei választáson elvesztették mandátumukat. A váltás, az átadás-átvétel teljes technikai költsége 1,85 milliárd forint.

A most lezáruló négyéves parlamenti ciklusban tevékenykedő képviselők közül az MSZP képviselőcsoportjából 47, a Fidesz-frakcióból 25, az FKGP-ből 21, a függetlenek közül 20, a MIÉP-ből 12 (az egész frakció), az SZDSZ-ből 9, az MDF-ből pedig 1 képviselő nem szerzett mandátumot az áprilisi választásokon.

A képviselő kérésére az ellátást egy összegben kell kifizetni. A hat hónapra folyósított díjazás időtartama is munkaviszonyban töltött időnek számít. Bizottsági tagként az alapdíj további 40 százaléka, 66 ezer forint pótdíj jár a képviselőknek, de legfeljebb két bizottsági helyért jár a végkielégítés. A bizottsági elnökök 100 százalékos pótdíjra, azaz még 165 ezer forint pluszra számíthatnak, a mandátumot nem szerzett bizottsági alelnökök pedig havi plusz 132 ezer forintot kapnak. Az új Országá-gyűlésbe be nem került frakcióvezetők, illetve a független képviselők megbízottja 198 ezer forintot kap még hat hónapig pótdíjként alapdíja mellé.

Az elnyert mandátumok várható megoszlása alapján az MSZP 44-gyel szerzett többet, mint 1998-ban, a Fidesz-MDF pártszövetségnek pedig 23-mal lesz több képviselője a parlamentben, mint amennyi négy évvel ezelőtt volt. Az SZDSZ négy mandátummal kevesebbet szerzett, mint 1998-ban, így várhatóan 20 képviselője lesz a parlamentben. Független képviselő most nem lesz a törvényhozásban, négy évvel ezelőtt is egyedül Kupa Mihály jutott be függetlenként. 1998 és 2002 között hat frakció volt a parlamentben, a mostani választásokon viszont nem jutott be a Független Kisgazdapárt és a MIÉP. Egyelőre nem tudni, alakít-e külön képviselőcsoportot az MDF, ha nem, mindössze három frakciója lesz a Háznak.

Az új Országgyűlésnek 35 női képviselője lesz, hárommal több, mint ahányan 1998-ban bejutottak a parlamentbe. Eszerint a képviselőknek mindössze kilenc százaléka nő. A legtöbb képviselőnő az MSZP padsoraiban fog ülni, a 178-ból 23, ami azt jelenti, hogy a frakció 12 százaléka nő. A 20 tagú SZDSZ-nek két női képviselője lesz, ami arányát tekintve 10 százalék. A 188 fideszes, illetve MDF-es képviselő között csupán 10 nő van, azaz a nők aránya alig több mint 5 százalék.

A korelnökségben nem történt változás 1998-hoz képest, a doyen továbbra is az 1910-ben született Varga László fideszes képviselő. Új benjáminja van azonban az Országgyűlésnek, az 1978-ban született fideszes Szíjjártó Péter. Az elmúlt időszak legifjabbja, Zuschlag János ismét bejutott, ő azonban egy évvel idősebb Szíjjártónál. A képviselők többsége a 41-50 év közötti korcsoporthoz tartozik, van három 18-25 év közötti és két 80 év feletti tagja is az új parlamentnek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?