Ez volt az aranykor?

<p>Woodrow Wilson 1918-ban tette közzé híres pontjait, amelyek az első világháborút lezáró békerendszerhez adtak szempontokat.&nbsp;</p>

Sok közülük nem valósult meg, sok csak jóval később, de az biztos, hogy hatással volt a nemzetközi kapcsolatokról alkotott képünkre. Ennek nagyjából száz éve.

Ehhez képest holnap egy Donald Trump nevű amerikai elnököt kap a világ. Pénteken beiktatják és megkezdődhet a televíziós celeb médiamágnás kormányzása.

A történetírás úgy tartja, hogy az első világháború hozta el az európai nagyhatalmak világdominanciájának végét. Egymásnak estek a Föld legerősebb országai, egymást kivéreztették, fiatal egészséges férfiak millióit küldték a halálba. A hiúság és önteltség, a politikai alvajárás súlyos önsorsrontást eredményezett. Az egész kontinens elveszítette súlyát, az USA és Szovjet-Oroszország felemelkedhetett a füstölgő Európa romjain. Ez a második világháború végével teljesedett ki, majd a gyarmatbirodalmak szétesésével, a vasfüggöny felhúzásával érte el hidegháborús tetőpontját. Csak magunkat okolhatjuk azért, hogy sok száz év után a kontinens elkezdett veszíteni a súlyából.

A „pax britannica”, vagyis a brit béke időszaka ért véget, tehát az az időszak, amikor London a világ közel negyedét uralta, és felügyelte sikerrel azt, hogy a kontinentális európai hatalmak ne essenek egymásnak. Ez 1914-ig jött össze. Ekkor kopogtatott be, majd teljesedett ki a következő évtizedekben a „pax americana”, vagyis az amerikai béke, amikor az USA hegemóniája érvényesült, alapvetően a Szovjetunióval versenyezve.

2017. január 20-a lehet az a dátum, amely a történelemkönyvekbe az amerikai aktív külpolitika visszavonulásaként, az izolációs irány megerősödéseként kerülhet be. Nem borúlátás kérdése ez, hanem Donald Trump politikájának kérdése. A NATO-t „elavultnak” nevezni, Németországot sovinizmussal vádolni, és megjegyezni, hogy majd eldől, Merkel és Putyin közül kiben bízik a Fehér Ház – mindez nem sok jót vetít előre Európa számára. Bizonytalanságot, kiszámíthatatlanságot és ezáltal a lokális feszültségek felszínre törését. Ez utóbbi a fő probléma mindenütt: amit az amerikai hegemónia képes volt eddig kordában tartani, az mind kiszabadulhat. Ehhez az USA-nak nem kellett minden sarokra amerikai katonát állítania, elég volt ennek a lehetőségét fenntartani. A probléma, hogy ha Trump komolyan gondolja a befelé forduló, a világ régióit magukra hagyó irányt, akkor ez a fejekben létező korlát hamar ledől. Hogy ez néhányaknak jó lehet, nem kizárt, de hogy sokaknak rosszabb lesz, az sokkal valószínűbb.

A szomorú ebben az, hogy Trump most ugyanazt a hibát követi el, amit az európai vezetők 1914-ben. Minket, az euroatlanti térség országait is egymásnak ugrasztja. Nem kezeli egységként az euroatlanti térséget, a briteket, németeket és az oroszokat biztatja, hogy saját utat járjanak. Ez eddig sosem végződött jól, a prosperitást mindig a békésebb, együttműködő időszakok hozták. És azt is megtanultuk, hogy az aranykorban élők sosem tudják, hogy az az aranykor, és hiú ábrándokért könnyen odadobják azt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?