Évtizedek óta nem mért eredmény

Évtizedek óta nem látott előnyt mutat a legújabb felmérés a kormányzó brit Konzervatív Párt számára.Theresa May miniszterelnök – aki korábban határozottan elvetette az idő előtti választásokat – múlt héten teljesen váratlanul bejelentette, hogy június 8-án előrehozott választásokat tartanak Nagy-Bri

Évtizedek óta nem látott előnyt mutat a legújabb felmérés a kormányzó brit Konzervatív Párt számára.

Theresa May miniszterelnök – aki korábban határozottan elvetette az idő előtti választásokat – múlt héten teljesen váratlanul bejelentette, hogy június 8-án előrehozott választásokat tartanak Nagy-Britanniában. A jelenlegi parlament mandátuma 2020 májusában járt volna le.

May egyebek mellett azzal indokolta az előrehozott választásokat, hogy az ellenzék igyekszik akadályozni a Brexit-folyamatot, kihasználva a Konzervatív Párt csekély, mindössze 17 fős alsóházi többségét, és ezért is szükséges a megerősített mandátum.

A ComRes közvélemény-kutató cég a Sunday Mirror megbízásából elvégzett országos felmérésében kimutatta, hogy a Konzervatív Párt támogatottsága az új választások bejelentése óta 4 százalékponttal emelkedett, és elérte az 50 százalékos lélektani szintet. Ez az első olyan vizsgálat, amely teljes egészében az előrehozott választások kiírása utáni időszakra esik.

A ComRes hangsúlyozza, hogy 2002 áprilisa óta most először ért el brit parlamenti párt 50 százalékos támogatottságot. Abban az évben a Tony Blair akkori miniszterelnök vezette – 2010 óta ellenzékben politizáló – Munkáspárt támogatottsága járt 50 százalékon, a Konzervatív Párt pedig 1991-ben, John Major miniszterelnöksége idején volt legutóbb ilyen népszerű.

A Munkáspárt, amelyet jelenleg Jeremy Corbyn vezet, a ComRes felmérése szerint 25 százalékon áll, vagyis feleannyian támogatják, mint a Konzervatív Pártot. Ha ez a megoszlás érvényesül a június 8-ai parlamenti választásokon, a nem arányos, csak egyéni jelölteket ismerő brit választási rendszer alapján a Konzervatív Párt létszámfölénye elsöprő lenne, az összes többi párt alsóházi frakciójának együttes létszámához képest meghaladná a kétszázat, és a tory frakció is nagyobb létszámú lenne, mint a Munkáspárté volt az 1997-es földcsuszamlásszerű választási győzelem után.

A húsz évvel ezelőtti, 1997-es választásokon a Tony Blair vezette Munkáspártra 43,2 százaléknyian szavaztak, és a Labour 418 fős – addigi történetében példátlan – alsóházi frakcióval alakíthatott kormányt. A Labour-frakció 179 fős – szintén példátlan – létszámfölényben volt az összes többi párt alsóházi frakciójához képest.

A mostani felmérés szerint a két legnagyobb párt vezetőjének megítélése között is hatalmas a különbség. A megkérdezettek 62 százaléka mondta azt, hogy Theresa May a legalkalmasabb jelölt a miniszterelnöki tisztségre, Jeremy Corbynról csak 25 százalék vélekedett így. A Munkáspárt szavazóinak 45 százaléka is úgy véli, hogy a Labour nem tud választást nyerni Corbyn vezetésével. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?