Énekszóval a világba

Sokan mondták már, hogy az egykori legendás táncdalfesztiváloknak azért is lehetett olyan óriási sikerük, mert meghonosították a magyar dalt. A hatvanas évek dalversenyein a könnyűzene fiatal énekesei bebizonyították, hogy magyar nyelven is lehet táncdalt előadni.

Sokan mondták már, hogy az egykori legendás táncdalfesztiváloknak azért is lehetett olyan óriási sikerük, mert meghonosították a magyar dalt. A hatvanas évek dalversenyein a könnyűzene fiatal énekesei bebizonyították, hogy magyar nyelven is lehet táncdalt előadni. Hogy nemcsak angolul lehet mély érzelmekről újszerű, a kor fiataljaihoz szóló, s azokat megérintő stílusban dalolni, hanem azon a nyelven is, amelyet értünk is, vagyis magyarul. Mostanra mintha megfordult volna a világ. A ma induló énekesekről, megasztárjelöltekről esetleg olyan értelemben beszélhetnek majd – ha egyáltalán fog rájuk emlékezni az utókor –, hogy meghonosították az idegen nyelvű daléneklést magyar színpadon.

Örülni ennek is lehet, olyan vonatkozásban, hogy felnőtt egy nemzedék, amely angol nyelvtudásával megállja a helyét a nagyvilágban, s így talán nekünk, magyaroknak is lehet egyszer világsztár énekesünk. Nevet ehhez már világi módon tudunk választani. Talán valamelyik szappanopera-sorozat, netán maga a nagy J. Lo, azaz Jennifer Lopez a ludas abban, hogy manapság gyakori és igencsak divatos név lett a magyar nyelvterületen élők körében is a hollywoodi csillag keresztneve. A bibi csupán az, hogy a név magyarhonban anyakönyvezhető alakjának láttán egy született angolban alighanem megáll az ütő. Mivelhogy anyakönyvezhető ugyan a Jennifer név, ám a magyar szabályok szerint csak fonetikusan írva, vagyis így: Dzsennifer.

Én azonban nem tudok csápolva lelkesedni az idegen nyelvű daléneklésért. Miként Presser Gáborét, az én szívemet is melengeti az, ha valaki magyar színpadon magyar dalt énekel, s ha a zenés műsorokban az angol klipek özönében feltűnik magyar dallal magyar előadó is. Mondjam azt: azért, mert ez az én kultúrám? Inkább azt mondom: megasztárjelöltként lehet ugyan angol dalokat fújni a magyar publikumnak, de mi lesz később. Ugyanis magyar énekesként magyarhonban jelenleg még magyar nyelvű lemezeket szokás kiadni, szerencsére. De ha a közönség abszolút mértékben hozzászokik az angol nyelvű dalokhoz – hiszen még magyar megasztárjelöltek is ehhez szoktatják a nagyérdeműt –, akkor aztán kinek kell majd a magyar könnyűzenei énekes produkciója? Ki veszi a lemezeit? Ki hallgatja a dalait? Ki nézi a klipjeit? Legfeljebb a még létező amerikai és ausztrál magyar közösségekben lehet bízni. Azok még szomjazzák a magyar szót. De ha azok is kihalnak... a magyar énekhang elveszett.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?