Nem lett galamb a héjából. A Buldózer lényege nem változott, csak ezúttal a sajátjaival bánt el, földcsuszamlást okozva az izraeli belpolitikában. Ami pedig ott történik, annak kihatása van az egész közel-keleti helyzetre, az USA térségbeli politikai koncepciójára. Vagyis: tetszik, vagy sem, világpolitikát csinál.
Előremenekülés
Saron az 1949-ben létrejött Izrael minden háborújában részt vett, az 1973-asat ő nyerte meg. Hadügyminiszterként ő vezényelte le Libanon megszállását, erről a posztról távoznia kellett, mert őt tették felelőssé a szabrai és satilai mészárlásért. Ekkor úgy tűnt, mindörökre vége a politikai karrierjének, öt éve mégis kormányfőként tért vissza. Alapítója volt a Likudnak, amely Nagy-Izraelt álmodott, nem akart földet visszaadni a palesztinoknak, és szorgalmazta a betelepítést. Saron esetében a pálfordulást reálpolitikának kell nevezni, akkor is, ha sokan nem értenek ezzel egyet. Irak volt a vízválasztó: az USA is egyre erőteljesebben sürgeti az önálló palesztin állam megteremtését, jól demonstrálható példájaként az arab világ demokratizálhatóságának. A leglényegesebb, amit Saron felismert: az amerikai irányzattal nem mehet szembe, ezért meglovagolja azt. Legyen palesztin állam, de ezt Izrael vezényelje le, határozza meg a kereteket, játékszabályokat. Tegnapelőtt azt mondta, a béketárgyalások folytatása előtt pontosan meg kell szabni Izrael határait. Ezért volt a villámgyors gázai kivonulás, ezért ragaszkodik a fal építéséhez, a jövőbeni palesztin állam előzetes pacifikálásához. ĺgy már logikus a terv: Ciszjordániában is fel kell adni a nehezen tartható, védhető, elszigetelt kis telepeket (amelyeket ő hozott létre), és tartani, fejleszteni kell a nagy és erős kolóniákat. ĺgy maradhat fenn Izrael az arab tengerben.
A Likud bármiféle kivonulást zsigerből ellenző keményvonalasai már Gáza miatt is majdnem megbuktatták Saron kormányát. (Nem mellékes, hogy a közvélemény mellette állt és áll.) Most megszabadult tőlük, azoktól, akik korábban bálványozták, de Gáza miatt hazaárulónak bélyegezték. Új párt létrehozása Izraelben sem szenzáció. Az övé igen, hiszen a korábban csak Gáza miatt létrehozott nagykoalíció elemeiből rakja össze. Nyílt titok ugyanis, a Munkapárt éléről a napokban leváltott, már élő legendának számító Simon Peresz is csatlakozik hozzá, s természetesen magával viszi a táborát is. Tehát a hagyományos besorolást felrúgó, valamiféle centrumpárt jön létre a palesztin állam létrehozása céljából – észvesztő nem? –, hogy Izrael a megváltozott körülmények között is erős maradhasson. Lehet, hogy ez így túl fennkölten hangzik, túl szépnek, túl simának tűnik az áttekinthetetlen, bonyolult közel-keleti viszonyok között. De érdemes megpróbálni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.