Szaddám Huszein és főkolomposainak tegnap kezdődött pere tovább bonyolíthatja az áttekinthetetlen iraki politikai és katonai-biztonsági helyzetet.
Csapdahelyzet
Destabilizáló tényező lehet a Szaddám-per azért is, mert Irakban semmilyen bizottság nem alakult a múlt, azaz a 24 éves Szaddám-uralom bűneinek feltárására. Az amerikaiak csak néhány magas rangú vezetőt kaptak el, de a politikai és közélet tele van a régi hatalom kiszolgálóival, a besúgókkal, a kínzások, gyilkosságok végrehajtóival. A perben várható leleplezések valóságos lavinát indíthatnak el a választások előtt formálódó politikai életben. Sokan azt is alig várják, hogy Szaddám végre kinyissa a száját, és kitálalja, milyen segítséget kapott az amerikaiaktól az 1980–1988-as iraki–iráni háború idején. Lehetetlen felmérni, hogy mindez milyen mértékben korbácsolja fel ismét az iszlám világban amúgy is egyre növekvő USA-ellenességet.
Hangsúlyozni kell, mindez a december 15-re kiírt parlamenti választások előtt történik, s ezúttal már négy évre választják a képviselőket, nem úgy, mint idén januárban. Választások mindenképpen lesznek, akár sikeres volt a szombati referendum, és elfogadták az alkotmányt, akár nem. Hiszen mint kiderült, a létfontosságúnak beharangozott népszavazás nem is volt létfontosságú: az utolsó pillanatban született síita–kurd–szunnita alku értelmében utólag mindenképpen módosítják az alaptörvényt. Vagyis: nem az lesz benne, amit a nép szentesített – vagy nem. Ez utóbbi esetben az új nemzetgyűlés láthat neki az új alkotmány kidolgozásának.
Mindez akkor is bizonytalanná tenné a helyzetet, ha Irakban nyugalom lenne. De nincs, és szembe kellene nézni a valósággal: nem csak néhány terrorcsoport működik, ahogy az amerikai propaganda állítja, hanem egyfajta polgárháború dúl. Ezt a szunnita az-Zarkávi hirdette meg a síiták ellen, és nem maradt hatástalan, példa rá, hogy nem oly régen pusztán a páni félelem ölt meg vagy hétszáz síita zarándokot egy hídon.
A referendummal, a decemberi választásokkal a politikai konszolidáció csak elkezdődik, de nem látszik a fény az alagút végén. A Szaddám-pert mindenképpen meg kellett rendezni – jó lenne, ha az USA és Európa a lehető legkevésbé szólna bele, bár ez aligha lesz így –, még akkor is, ha ez igazi csapdahelyzet: nem tudni, melyik oldal fog belőle jobban profitálni, a győztesek-e vagy a vesztesek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.