Választási évbe léptünk, ennek biztos jele az is, hogy sokasodnak a polgárok nézeteit, szavazási hajlamát, valamint a pártok koalíciókötési szándékát vizslató felmérések, elemzések.
Célegyenesben a választások felé
Az ellenzék soraiban azonban sokkal meghatározóbb probléma jelentkezik: még mindig folyik a harc Robert Fico és Vladimír Mečiar közt az ellenzékben betöltött vezető szerepért, noha a HZDS némelyest nyitott a kormánypártok felé. Két ilyen személyt nehéz lenne egy kabinetben elképzelni, ellentéteik valószínűleg meghiúsítanák a kormányalakítást. További kérdés, hogy a kommunisták – ha a parlamentben maradnak – tartják-e magukat kijelentésükhöz, mely szerint nem vesznek részt a kormányzásban, mert a rendszert akarják megváltoztatni, illetve a hibákra figyelmeztetni, mint ahogy kérdés az is, lesz-e olyan párt, amely vállalja a velük való együttműködést. Az eddig nyilvánosságra került vélemények alapján úgy látszik, kimaradnak a játszmából.
Három olyan fontos kérdés van, mely sorsdöntő lehet a következő kormány összetételét illetően. Az első a HZDS magatartásával kapcsolatos, és a már említett tényekre alapul: bekövetkezik-e egy teljes nyitás a jelenlegi kormánypártok felé, és csatlakozik-e hozzájuk? Nehéz válaszolni, és mint minden politikai kérdésnek, ennek is több összetevője van. Alapkérdés, Mečiar hajlandó-e a háttérben maradni – vagy kevésbé fontos pozíciót betölteni – egy esetleges jobboldali koalícióban, esetleg a párt dönt úgy, hogy föláldozza vezérét, és Ficóhoz csatlakozik. A második kulcsfontosságú kérdés a Szabad Fórum magatartása; az, hogy a Zuzana Martináková által vezetett párt a jelenlegi ellenzékhez csatlakozik, vagy a mostani kormánypártok társaságát választja. A válasz azért lehet érdekes, mert egyrészt a Szabad Fórum jobbközép pártnak vallja magát, sőt többször elhangzott, hogy nekik csak Mikuláš Dzurinda kormányfő személye ellen van kifogásuk, a programjuk a koalícióhoz köti őket, másrészt viszont ez az a párt, amelyet az ellenzék is elfogadhatónak tart, és már több esetben az ellenzékkel egységesen lépett fel. Ha Martinákováék a parlamentbe kerülnek, és a választási eredmény olyan lesz, amilyennek a közvélemény-kutatások jelzik, ők képezhetik a „mérleg nyelvét”. A harmadik kérdést a Szlovák Nemzeti Párt parlamentbe kerülése veti fel: kikkel lesznek hajlandók együttműködni a nacionalisták, illetve ki lesz hajlandó velük együttműködni? A dolgok jelenlegi állása mellett úgy tűnik, Slotáék a Smert választanák; ettől Ficóék eddig nem határolódtak el, és valószínűleg a jövőben sem fognak így tenni, már csak azért sem, mert mindkét párt választói kölcsönösen elfogadják a másik pártot partnerül.
Erre a három kérdésre kell választ kapnunk ahhoz, hogy egyértelművé váljon, ki kormányozza majd Szlovákiát 2006 őszétől 2010-ig. Zárszó helyett megemlíteném azt a feltételezést, melyet sok elemző fogalmazott meg, és valószínűleg be fog igazolódni a választások után: Mečiar vagy Fico (pártja) közül az egyik mindenképpen bekerül a következő kormányba.
A szerző politológus
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.