Bush és az állástalanok

Az elmúlt négy évben az amerikai gazdasági élet legvitatottabb kérdése a munkanélküliség növekedése volt. Az idei elnökválasztási évben ugyancsak ez szolgáltatja a legfontosabb érveket a jelenlegi elnök ellenfeleinek.

A George W. Bush megválasztása után bekövetkezett gazdasági problémák miatt több mint két millióan vesztették el állásukat, tavaly júniusban azonban a helyzet megváltozott. Az amerikai gazdaság hatalmas lépésekkel megy előre, a vállalatok többet keresnek, a tőzsde visszanyerte veszteségeinek jó részét. De mindez nem látszik elégnek ahhoz, hogy a munkanélküliség helyzetén jelentősen változtasson. A recesszión már túl van az ország, de igazi javulás nem várható, amíg a gazdasági fellendülés nem éri el a kilencvenes évek színvo-nalát és a munkaadók képesek lesznek új munkásokat felvenni.

2003 novembere és decembere között a munkanélküliség 5,9 százalékról 5,7-re csökkent. Bár a hivatalos amerikai statisztikát el kell fogadnunk, a valóság mégis mást mutat. A gazdasági körök azt jósolták, hogy decemberben 150000 munkahely vár majd betöltésre, de csak ezer fővel nőtt a foglalkoztatottság. Honnan jön akkor az állástalanok 0,2 százalékos csökkenése? Az állástalanok számát az Egyesült Államokban aszerint számolják, hányan kapnak munkanélküli segélyt vagy támogatást az államtól. Ennek feltétele azonban az, hogy a segélyre jogosultnak el kell vállalnia a neki felajánlott munkát. Ha erre nem hajlandó, kihúzzák a listáról. Gazdasági és kormányszakértők úgy gondolják, hogy az év vége felé kb. háromszázezren választották ezt az utat, ezáltal hozzájárulva a munkanélküliek hivatalos számának csökkenéséhez. A kérdés: miért? Szakértők szerint, mivel a mai munkanélküliek jelentős része jól fizető állásokat vesztett el, nem érdeklődnek olyan munkalehetőség iránt, amiből családjukat nem tudnák eltartani. Tehát az állam bevonása nélkül próbálnak megfelelő munkát találni, ami a gazdaság hirtelen fellendülése óta megint lehetségesnek tűnik. Nagy részük magas képzettséget kívánó mérnöki vagy egyéb állásban volt alkalmazva a high-tech területen, amely leginkább szenvedett a recesszió alatt. Egy tartós gazdasági fellendülés meg tudná változtatni ezt a helyzetet. Ironikusan, a produktivitás hirtelen javulása az, ami arra készteti a vállalatokat, hogy ne vegyenek fel új munkásokat, hacsak a gazdaság helyzete tartósan nem stabilizálódik. Munkaalkalmak azonban léteznek a magángazdaságban, és egyre többen dolgoznak odahaza, ami ebben a számítógépes korszakban mindinkább lehetséges. Mindezek nem jelennek meg a hivatalos statisztikában. Nyilvánvaló, hogy a jelenlegi adminisztráció nehéz helyzetben találja magát, amikor az ellenzék a munkanélküliség miatt támadja. Az egyetlen orvosság erre a gazdasági élet további javulása. A Fehér Ház tehát csak vár és reméli, hogy a munkanélküliek száma jelentősen csökken és ez elősegíti az elnök újraválasztását.

A szerző lapunk amerikai munkatársa

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?