Budapesti külföldi tudósítók feketelistája

A Budapesten dolgozó külföldi tudósítókat tömörítő Magyarországi Nemzetközi Sajtóegyesület Martonyi János külügyminiszterhez írt levélben határolta el magát a gyűlöletbeszédtől. A dokumentum felhívja a miniszter figyelmét a tudósítókat egyes lapokban ért támadásokra.

A Budapesten dolgozó külföldi tudósítókat tömörítő Magyarországi Nemzetközi Sajtóegyesület Martonyi János külügyminiszterhez írt levélben határolta el magát a gyűlöletbeszédtől. A dokumentum felhívja a miniszter figyelmét a tudósítókat egyes lapokban ért támadásokra. „Riasztónak tartjuk azokat a folyamatosan megjelenő, kellemetlen, bosszúszomjas anyagokat, amelyek nagyon távol esnek a civilizált közbeszéd általunk elvárt mércéjétől” – fogalmaznak a szerzők, akik szerint ezeket az orgánumokat általában a magyar kormány iránt elkötelezettként tartják számon.

A külföldi tudósítók tiltakozását az váltotta ki, hogy egy egyetemistákból álló társaság, a Kontroll Csoport tanulmányban próbálta bizonyítani, hogy sok nyugat-európai lap budapesti tudósítója elfogult a Fidesz-kormánnyal és Orbán Viktor miniszterelnökkel szemben, baloldali vagy liberális pártszimpátiái vannak. A külföldi újságírók szerint viszont a Magyar Nemzetben megjelent elemzésből hiányoznak a tények. Van olyan tudósító, akiről nem egész negyedéves munkája alapján mondtak átfogó véleményt. Egy másikuk tavaly összesen három cikket írt Magyarországról.

A Kontroll Csoport tagadja a politikai jobboldal befolyását. Szóvivője, Horváth Réka szerint az sem igaz, hogy bármilyen közük lenne a radikális jobboldali újságíróhoz, Lovas Istvánhoz. „Lovas valóban tanít a Pázmány Péter Katolikus Egyetem kommunikáció tanszékén, ahová a csoport tagjai közül többen járnak, de ez minden kapcsolat. Én még soha nem beszéltem vele” – mondta Horváth Réka. A kutatási módszerekről nem árult el részleteket. A Magyar Nemzet számára készített rövidítésből valóban kimaradtak számadatok, de ez mit sem von le a megállapítások pontosságából – hangsúlyozta.

A legjelentősebb német konzervatív napilap, a Frankfurter Allgemeine Zeitung politikai számítást sejt a Budapesten akkreditált külföldi tudósítók elleni zagyva vádaskodások mögött. Matthias Rüb, a lap budapesti tudósítója maga is rákerült a kormányzatot bíráló külföldi tudósítók feketelistájára. – Milyen ismérvek alapján határozta meg a Kontroll Csoport, hogy mi a negatív, mi a pozitív – ez éppúgy homályban marad, mint az, hogy az elektronikus média miért maradt ki belőle. A „médiaegyensúly eme Robin Hoodjainak” meséje kapcsán kérdések merülnek fel. Miért éppen a Magyar Nemzet – ez a nagy hagyományú konzervatív napilap, amely két év óta egyre otrombább módon válik kormánypártivá – közli az önzetlen médiaellenőrök dolgozatát? Mi a célja a feketelistázásnak? – kérdi az FAZ tudósítója.

Ezt a módszertanilag nevetséges, stílusát tekintve pedig legfeljebb késő pubertáskori „elemzést” akár el is lehetne felejteni, ha nem látszana mögötte valamilyen szándék – folytatja. – Hiszen már a múlt év vége felé a parlamentben Orbán Viktor hasonló listát tett közzé, amely név szerint említ olyan ellenzéki politikusokat és értelmiségieket, akik a haza becsmérlésének szándékával az egyébként is gyanús újságírókat egyoldalú nézeteikkel traktálták. Csak vicc lenne az egész, mint azt a nemzeti-konzervatív magyar újságírás önjelölt főbírája, Lovas István a csoport dolgozatát egyetértően ismertetve beállítja? Nagy térdcsapkodások közepette ajánlgatja: „egy kisebb kasztrálással” meg lehetne oldani a „kiegyensúlyozatlan tudósítások” problémáját.

Mindez apró nyelvbotlás ahhoz képest, ahogy Lovas István egy egész oldalas cikkben – hol másutt, mint a Magyar Nemzetben – egy holland tudósítót „paranoid orvosi esetnek” titulál. „Természetesen” a kormány szóvivője útján tagadja, hogy Lovas Istvánnal, s a Kontroll Csoporttal bármilyen intézményes kapcsolatban állna. És az is természetes, hogy a Magyar Nemzet független napilap, még akkor is, ha hasábjain feltűnően sok a (kormány ellenőrzése alatt álló) állami vállalatok egész oldalas hirdetése. Véletlen, hogy a külföldi tudósítók feketelistája most bukkan fel, amikor az áprilisi parlamenti választások előkészítése, a kampányolás forró szakaszba ér? – teszi fel a kérdést Rüb. – Mindkét oldal a másikra, a versenytársra vetíti az ellenségképet. Ebbe az „aki nincs velünk, az Magyarország ellensége” nevű méltatlan játékba akarják most belerángatni a külföldi tudósítókat – írja a német tudósító.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?