Brüsszel balgán beszól

<p>Szlovákia mellett még 12 uniós országot figyelmeztet közpénzügyi labilitás miatt Joaquin Almunia, az Európai Bizottság gazdasági és monetáris biztosa. A Financial Times Deutschland által megszellőztetett brüsszeli jelentés állítólag megkérdőjelezi az érintett országok képességét arra, hogy az adókból és illetékekből elegendő költségvetési bevételre tegyenek szert ahhoz, hogy fedezni tudják hosszú távú kiadásaikat.</p>

Ezért rajtunk kívül a cseheket, a briteket, a hollandokat, a szlovéneket, és még további hét tagállamot arra figyelmeztetnek, hogy ne adósodjanak el jobban, továbbá a növekvő demográfiai terhek orvoslása érdekében hajtsanak végre reformokat.

Ha úgy vesszük, dicséretes a brüsszeli éberség, hogy rögvest a költekező Fico-kormány orrára koppint, másrészt teljesen érthetetlen a bírálat, hiszen a szlovák vagy a cseh problémák szinte eltörpülnek a magyar gazdasági és pénzügyi bajnok mellett, miközben déli szomszédunkat a kevésbé problematikus „közepesen jók“ kategóriájába sorolták. Időnként úgy tűnik, Brüsszel apparátusa kötelező penzumként kiad egy-egy jelentést, nem törődve annak valóságtartalmával. Talán most is egy poros, elfekvő aktát vettek elő Szlovákia értékelésekor, hiszen a nálunk 2004-ben bevezetett átfogó reformokhoz képest a többi tagállam igyekezete szinte szóra sem érdemes, a szlovák államadósság terhe pedig úgy viszonyul a belgák vagy az olaszok által felhalmozott adóssághoz, mint hajszálrepedés a Mariana-árokhoz. Amipedig a demográfiai tényezőket illeti, a legjobbak közé sorolt Bulgária a rendszerváltás óta több mint1 millió főt vesztett, ami egybe sem vethető a lakosságszám tekintetében stagnáló Csehországgal vagy Szlovákiával.

Az uniós szóhasználattal élve „ambiciózus strukturális reformokat, a büdzsék konszolidálását“ ajánló dokumentum azonban máris új értelmet nyer, ha tudatosítjuk: az eurokraták különböző forgatókönyveket vizsgáltak meg egészen 2060-ig. Nem tévedés, a brüsszeli Atomium tetejére pattanva egészen 2060-ig próbáltak tekinteni, ami már csak azért is ambiciózus, mert a mérvadó nemzetközi szervezetek prognózisai is legfeljebb 3-4 évig vehetők komolyan.

Ezzel nem azt akarjuk állítani, hogy nálunk minden nagyon jó, minden nagyon szép. Mindössze az a sanda gyanúnk támadt, hogy már megint a kis tagállamokat, mint Lettországot, Máltát, Szlovéniát vagy éppen Ciprust akarják legalább szavak szintjén megregulázni, na meg a kissé különálló Nagy-Britanniát. Persze érthető, a válságban balekot (rosszabb esetben bűnbakot) kell találni. Egy a probléma: az ilyen brüsszeli jelentések esetleg önbeteljesítő hatásúak lehetnek. Például ha Szlovákia a nemzetközi pénzpiacon a krízis miatt hitelhez akar folyamodni, akkor az érintett bank esetleg előrántja a kockázati tényezők alapján összeállított brüsszeli listát, és azt mondhatja: lám, Pozsony milyen kockázatos, veszélyzónában levő hely, ezért komoly kamatfelárat követelek meg. Ebben az esetben az ország adósságterhe valóban a kelleténél jobban nőhet. Végül miről nem szól a jelentés? Arról, hogy a világválságból való kilábalást segítő, óriási pénzügyi ösztönző csomagok miatt a fejlett világ adósságcsapdába kerülhet, és akkor mindenki nekiláthat a jóléti állam védőhálójának lebontásához. Ebben az esetben viszont már nem 13 uniós ország ülhet szégyenpadra, hanem az egész fejlett Nyugat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?