Brit igen a marihuánára

A brit kormány úgy hirdetett harcot szerdán az úgynevezett kemény drogok ellen, hogy enyhítette a "puha drognak" számító marihuánával kapcsolatos törvényeket. David Blunkett belügyminiszter erre vonatkozó nyilatkozata azonnal hatalmas vihart váltott ki mind a parlamentben, mind a parlamenten kívül.

A brit kormány úgy hirdetett harcot szerdán az úgynevezett kemény drogok ellen, hogy enyhítette a "puha drognak" számító marihuánával kapcsolatos törvényeket. David Blunkett belügyminiszter erre vonatkozó nyilatkozata azonnal hatalmas vihart váltott ki mind a parlamentben, mind a parlamenten kívül. Tiltakozásul lemondott posztjáról Keith Hellawell, aki évek óta a Blair-kabinet legfőbb tanácsadója volt kábítószerügyekben.

Blunkett bejelentette, hogy az indiai kenderből nyert kábítószert, azaz a marihuánát az eddigi B fokozatúból C fokozatú droggá minősítik át, ettől remélve, hogy a rendőrség fokozhatja a harcot a "kemény drogok", azaz a heroin, a kokain és az ecstasy ellen.

A belügyminiszter egy parlamenti bizottság ajánlásával indokolta a kábítószer-ellenes brit politika évtizedek óta legátfogóbb felülvizsgálatát. A bizottsági ajánlás szerint mindenekelőtt a "kemény drogok" okozta problémák kezelésére kell összpontosítani az erőfeszítéseket.

Az új irányelvek szerint a marihuána a depresszió elleni szerekkel és a szteroidokkal egy kategóriába kerül, s e minősítés szerint kevésbé veszélyes, mint a dohányzás vagy az alkohol. Noha fogyasztása és a szerrel való kereskedés továbbra is törvénytelennek számít, kis mennyiségben történő birtoklása a jövőben nem von maga után őrizetbe vételt, legfeljebb hatósági figyelmeztetést. Ugyancsak jelentős mértékben enyhítették azt az öt, illetve tizennégy évig terjedő börtönbüntetést, amelyet a marihuána nagyobb mennyiségű birtoklása, illetve a vele történő üzletelés mostanáig maga után vont.

A belügyminiszter kifejezte reményét, hogy az úgynevezett könnyű droggal kapcsolatos új stratégia növelheti a kormány kábítószer-politikájának hitelességét a fiatalok körében, s segítheti a rendőrséget abban, hogy eszközeit a heroin és a kokain elleni harcra csoportosítsa át. Blunkett azzal érvelt, hogy az elmúlt hónapokban már kipróbálták ezt a "kétirányú" politikát az Anglia déli részén fekvő Brixton városában, s a hatóságok közlése szerint a kísérlet eredményes volt, nagymértékben visszaesett a "kemény drogok" fogyasztása.

Az ellenzék természetesen nem osztotta az új politikával kapcsolatos kormányzati derűlátást. Oliver Letwin, az árnyékkormány belügyminisztere rendkívül rossz üzenetnek nevezte a "könnyű drogok" fogyasztását és kereskedését szabályozni hivatott programot, s a holland példa helyett a rendkívül szigorú svéd kábítószer-politika követésére szólított fel.

A konzervatív politikus úgy vélekedett, hogy a reform a kábítószer-fogyasztás növekedésére és a bűnözés erősödésére vezet.

Az új kormányzati politika helytelenítése miatt szerdán lemondott tisztségéről Keith Hellawell, aki évek óta a Blair-kabinet legfőbb tanácsadója volt kábítószerügyekben. Búcsúnyilatkozatában hangot adott meggyőződésének, hogy a belügyminiszter által ismertetett irányelvek alkalmazása rendkívüli károkat okoz a fiataloknak, a családoknak, s a kábítószerek fogyasztásának ugrásszerű megnövekedését eredményezi.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?